Практично усі українські ЗМІ написали про підписання Президентом України Закону, який посилює відповідальність за порушення правил перевезення дітей. Активно говорилося про те, що цей Закон про обов’язковість використання автокрісел під час перевезення дітей, зазначає юрист Василь Тибінка.
Закон, який через невігластво асоціюють з уведенням штрафів за перевезення дітей без автокрісел, насправді нічого спільного з автокріслами не має.
Верховна Рада України прийняла, а Президент України підписав закон, яким вносяться зміни до статті 121 КУпАП і запроваджується адміністративна відповідальність у вигляді штрафу лише за «порушення правил перевезення дітей».
Окремого нормативно-правового акта, який би регулював правила перевезення дітей, немає.
У Правилах дорожнього руху, затверджених постановою КМУ від 10.10.2001 р. № 1306, питанням перевезення дітей присвячено кілька окремих пунктів.
Зокрема, у пп. «б» п. 21.11 Правил зазначено, що забороняється перевозити дітей, зріст яких менше 145 см або тих, що не досягли 12-річного віку:
у транспортних засобах, обладнаних ременями безпеки, без використання спеціальних засобів, що дають змогу пристебнути дитину за допомогою ременів безпеки, передбачених конструкцією цього транспортного засобу;
на передньому сидінні легкового автомобіля – без використання зазначених спеціальних засобів.
Ця норма означає, що якщо на задніх сидіннях автомобіля наявні ремені безпеки (на передніх сидіннях вони є завжди), то водій повинен зробити так, щоб дитина була пристебнута. Якщо таких ременів немає – то і обов’язок відсутній.
При цьому Правила не говорять, які це повинні бути «спеціальні засоби», і однозначно в Правилах відсутня навіть згадка про «автокрісла», не кажучи вже про юридичне визначення цього поняття.
Єдиною умовою для того, щоб до водія не було претензій, є наявність змоги пристебнути дитину.
Для цієї мети підійде звичайна щільна подушка.
Також варто звернути увагу на те, що чинна редакція Правил чітко регламентує, що дитина повинна бути пристебнута саме тими ременями безпеки, які є в автомобілі.
Ця обставина навпаки унеможливлює використання сторонніх автокрісел, технічна конструкція яких передбачає лише прикріплення за допомогою ременів безпеки автомобілів, а для безпеки дітей використовуються власні ремені автокрісел.
Тобто дитина в такому разі пристібається не безпосередньо за допомогою конструктивних елементів транспортного засобу, а опосередковано через елементи самого «спеціального засобу», що Правилами не передбачено.
Особисто я не проти автокрісел, але пост не про це!