Сьогодні, 6 грудня, рівно сто днів роботи Верховної ради IX скликання. З огляду на те, в якому «турборежимі» кілька місяців працювали народні депутати, можна вже проаналізувати проміжні підсумки виконання обіцянок. «Слово і Діло» пропонує подивитися, як фракції реалізовують свої програми.
«Слуга народу»
Очікувано, що найбільший прогрес у виконанні передвиборчої програми у «Слуги народу». Користуючись своєю більшістю, фракція диктує порядок денний у Раді та успішно ухвалює всі обіцяні законопроекти. «Слово і Діло» зафіксувало в програмі партії 91 обіцянку, на цю мить 8 вже виконані (провалених немає).
Насамперед була виконана обіцянка скасувати недоторканність народних депутатів. 3 вересня парламент вніс відповідні зміни до Конституції України. Закон набуде чинності з 1 січня 2020 року. Виконана обіцянка провести радикальне очищення і перезавантаження прокуратури. У вересні Рада проголосувала за президентський законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів щодо реформи органів прокуратури». Він, зокрема, передбачає проведення атестації прокурорів.
У жовтні Рада ухвалила законопроект «Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності органів суддівського управління». Проголосувавши за нього, «слуги народу» виконали відразу дві обіцянки – перезавантажити Вищу рада правосуддя і Вищу кваліфікаційну комісію суддів. За допомогою закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з управління безпекою автомобільних доріг» виконана обіцянка запровадити незалежний контроль якості будівництва і ремонту доріг.
Виконані обіцянки повернути відповідальність чиновників за незаконне збагачення і впровадити обов’язкову конфіскацію майна корупціонерів. Обидва пункти прописані в ухваленому законі «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо конфіскації незаконних активів осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, і покарання за надбання таких активів». Крім того, «Слуга народу» виконала обіцянку запровадити систему грошової винагороди для викривачів корупції.
«Голос»
У передвиборчій програмі «Голосу» була найбільша кількість обіцянок серед партій, що пройшли в Раду – 124. Зараз виконана тільки одна – про скасування недоторканності нардепів, а провалені – 3, це поки рекорд серед фракцій.
Фракція повним складом проголосувала проти закону про імпічмент президента. Депутати заявили, що закон пропонує «фасадну реформу», а справжню процедуру імпічменту можна ухвалити лише шляхом внесення змін до Конституції.
Також «Голос» не виконав обіцянку відновити та модернізувати систему прокуратури та повернути вимогу про наявність юридичної освіти у генпрокурора. Обидва пункти були в законі «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів щодо реформи органів прокуратури», але фракція утрималася під час голосування, а своїх ініціатив не вносила.
«ОПЗЖ»
«Опозиційна платформа – За життя» в програмі дала 70 обіцянки, не виконали ще жодної та одна вже провалена – домогтися зняття недоторканності з депутатів. Фракція практично повним складом не голосувала за відповідні зміни до Конституції, вважаючи запропонований закон неконституційним.
«Батьківщина»
Аналогічна ситуація з програмними обіцянками у «Батьківщини» – 70 обіцянок, жодна не виконана, одна вже провалена. Фракція Юлії Тимошенко не змогла в перші 100 днів роботи Ради реалізувати перший етап невідкладних дій програми «Новий курс». Повинно було бути забезпечено розв’язання таких питань: створити максимально широку коаліцію дій, скасувати корупційні рішення старої влади, ухвалити справедливий бюджет, знизити тарифи, ухвалити зміни до Податкового кодексу щодо скасування 20% податкової ставки, підвищити пенсії та зарплати, повернути грошову допомогу при народженні дитини, ухвалити законопроект про страхову медицину. Жоден з пунктів не вдалося втілити в життя за 100 днів.
«ЄС»
За 100 днів жодної програмної обіцянки не виконала «Європейська солідарність», всього їх у партії 49. Зважаючи на те, що фракція не підтримує більшість законопроектів у залі, невдовзі, ймовірно, будуть провалені зобов’язання.