У законопроекті другого читання про земельну реформу буде зменшено концентрацію земель в одних руках, введено податок на перепродаж землі та буде заборонено купляти землю іноземцям до рішення референдуму. Про це повідомив радник прем’єр-міністра з економічних питань Олексій Мушак на своїй сторінці у Facebook.
«Земельна реформа. Фінальна версія. Статус на понеділок ранок.
- Іноземців не допустять до майбутнього ринку в жодному форматі. Під це обмеження попадають всі найбільші агрохолдинги. Вони також не зможуть купити землю, бо, не зважаючи на бенефіціарів українців, мають іноземних акціонерів. Ця заборона буде діяти до референдуму.
- Концентрацію землі з 200 тис. га в одних руках суттєво зменшать. Варіанти від 5 до 50 тис. га. Остання цифра поки що має найбільше шансів на підтримку. Але остаточного рішення ще не прийнято.
- Перепродаж землі в перші роки після відкриття ринку землі обмежать додатковими податками. Це має унеможливити спекулятивні операції.
- Підтримку аграріїв направлять в основному на здешевлення кредитної ставки до 5%. Враховуючи прогнозовані зниження облікової ставки до 10%, це означатиме, що 4 млрд. грн на 4 квартал 2020 року вистачить з голову. Буде навіть інша проблема. Фермери не зможуть вибрати повний об’єм цієї підтримки.
- Враховуючи нічний напад на депутата з СН на Сумщині, реформа має голосуватися цього тижня. В іншому разі до січня такі випадки стануть нормою. І депутатів просто фізично залякають. Це унеможливлює прийняття не тільки земельної, а і будь-якої реформи, яка міняє існуючий стан речей», – написав Мушак.
Нагадаємо, 13 листопада Верховна Рада у першому читанні проголосувала за проект закону № 2178-10 щодо скасування мораторію на продаж сільськогосподарської землі. Відповідне рішення підтримали 240 народних депутатів.
Законопроект був ініційований Кабміном та підтриманий на профільному комітеті. Натомість нардепи подали 10 альтернативних законопроектів, а під час обговорення представники «Батьківщини» та ОПЗЖ блокували трибуну.