Від 1 січня оператори газорозподільних систем – облгази та газзбути – виставляють українцям рахунки за спожитий газ в двох платіжках: за отриманий газ та окремо – за його розподіл (доставку) споживачеві. Тарифи на розподіл в кожному регіоні різні, причому один з найвищих в країні – у львівського «Спектргаз». Про це пише Zaxid.net.
Як поінформував сайт «ГазПравда», від початку року тарифи на розподіл газу зросли в середньому на понад 46%, а з 1 липня планується ще одне підвищення – вже на 20%. Таке нововведення, відповідно до рішення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг, стосується 44 регіональних газорозподільних компаній. З початку року тариф для них становить від 280 до 1990 грн за 1 тис. м3 на місяць, залежно від регіону. А з 1 липня 2020 року він коливатиметься від 280 до 2730 грн за 1 тис. м3 на місяць.
Нині на Львівщині тарифи за доставку газу є наступними: для «Львівгазу» це 900 грн за 1 тис. м3 на місяць, для державного підприємства «Новояворівське державне гірничо-хімічне підприємство «Сірка» – 1060 грн за 1 тис. м3, для ТОВ «Спектргаз» – 1990 грн.
З липня тарифи зміняться: для «Львівгазу» буде 1110 грн за 1 тис. м3, для ДП «НДГХП «Сірка» – 1520 грн за 1 тис. м3. А для «Спектргазу» він становитиме 2730 грн за 1 тис. м3 – і це найвищий показник в країні. Також є великими тарифи на Вінниччині, Івано-Франківщині, Миколаївщині, Волині та Рівненщині, проте найнижчі – на Київщині.
Слід зазначити, що торік у львівського «Спектргаз» були одні з найнижчих в країні тарифи на для населення за спожитий газ, на рівні 5,9–6,09 тис. грн за 1 тис. м3.
Для розрахунку плати за розподіл газу нині за основу беруть обсяг споживання газу протягом попереднього газового року, який триває з 1 жовтня по 30 вересня. Загальний обсяг газу, спожитого за попередній газовий рік, множиться на тариф на розподіл – це є річна плата за розподіл газу. Річна плата ділиться на 12 рівних щомісячних платежів, які сплачуються щомісячно протягом року. При цьому послуги з розподілу газу необхідно сплатити того місяця, в якому надається така послуга – до 20 числа поточного місяця.
Згідно з новими правилами, за кожен день протермінування платежу побутовий споживач, окрім оплати власне послуги розподілу, має сплатити ще й компенсацію, яка дорівнює розміру самої плати – тобто фактично за період, на який прострочено платіж, споживач має сплатити подвійний тариф за розподіл. При цьому споживачеві слід звернути увагу, що датою оплати є не дата оплати ним квитанції в банку чи онлайн. Натомість вона визначається датою, на яку оплата була зарахована на рахунок оператора газорозподільчих мереж, зазначає «ГазПравда».
Є можливість, але не обов’язок, сплатити за розподіл газу наперед. Оплата за декілька місяців, квартал, за півроку чи рік може допомогти зекономити кошти для тих, хто споживає невеликі обсяги газу. Так клієнти зможуть скоротити витрати на банківську комісію, оскільки у деяких випадках вона може бути вищою за сам щомісячний платіж.
За спожитий газ постачальні компанії зазвичай просять розраховуватися впродовж п’яти робочих днів від моменту отримання рахунку.