В Україні – карантин. Зокрема, з 12 березня по 3 квітня Кабінет міністрів заборонив відвідування учнями навчальних закладів та проведення всіх масових заходів, у яких бере участь понад 200 осіб. Не виключено, що певні обмеження можуть торкнутися й інших сфер нашого життя, в тому числі, роботи.
У зв’язку з цим, юридична служба депутатської групи «За майбутнє» звертає увагу: на період карантину окремі категорії громадян мають право на відпустку.
• По догляду за дитиною віком до 14 років – мати або інша особа, котра фактично доглядає за дитиною, має право на відпустку без збереження зарплати (п. 3-1 ч. 1 ст. 25 Закону про відпустки).
• Батьки також можуть оформити лікарняний лист (якщо дитина захворіла під час карантину), щорічну відпустку, додаткову відпустку (у разі, якщо мають на неї право. Це стосується, передусім, батьків дітей із інвалідністю), відпустку без збереження заробітної плати на термін до 15 діб за згодою сторін (ст. 26 Закону про відпустки).
• Для тих, хто не хоче робити паузу, але не може протягом усього робочого дня перебувати на робочому місці, можливе встановлення неповного робочого дня (ст. 56 Кодексу законів про працю України). Роботодавець не може відмовити в цьому проханні, зокрема, вагітним; жінкам, які мають дітей віком до 14 років чи дітей з інвалідністю; а також особам, які виховують малолітніх дітей без матері.
• На період карантину працівникові, за його заявою, можна встановити режим гнучкого робочого часу. Зазвичай, питання режиму праці, тривалості робочого часу й відпочинку передбачені в колективному договорі, але також вони прописані у ст.13 Кодексу законів про працю, в Законі про колективні договори і угоди і в Методичних рекомендаціях № 359, встановлених Мінпраці.