Аналіз структури коронавірусу SARS-CoV-2 показав, що вірус виник в результаті природної еволюції, і не був штучно виведений у лабораторії. Такі дослідження опублікувала міжнародна група дослідників у виданні Nature, передає «Українська правда».
«Порівнюючи наявні дані про послідовності генома для відомих штамів коронавіруса, ми можемо точно визначити, що SARS-CoV-2 виник в результаті природних процесів», – зазначив Крістіан Андерсен, доктор філософії, доцент кафедри імунології та мікробіології в Scripps Research.
Вчені проаналізували генетичний шаблон білкових шипів на зовнішній стороні вірусу, який він використовує для захоплення і проникнення через зовнішні стінки клітин людини і тварин.
Науковці дослідили дві особливості білкового шипа:
- «захватний гачок» – рецептор-зв’язуючий домен (RBD),
- «молекулярний ніж», який дозволяє вірусу зламувати стінку клітини і проникати в неї.
Дослідники виявили, що RBD-частина білків SARS-CoV-2 еволюціонувала, щоб ефективно впливати на молекулярну особливість клітин людини, а саме рецептор ACE2, який бере участь в регуляції кров’яного тиску.
Білок SARS-CoV-2 був настільки ефективний для зв’язування людських клітин, що вчені прийшли до висновку, що це результат природного відбору, а не продукт генної інженерії.
За словами вчених, природну еволюцію вірусу також підтверджує його молекулярна структура.
Якби хтось намагався створити новий коронавірус як патоген, він би створив його з основи вірусу, який точно викликає хворобу.
Але вчені виявили, що основа SARS-CoV-2 істотно відрізняється від вже відомих коронавірусів і в основному нагадує споріднені віруси, виявлені у кажанів і ящерів.
«Ці дві особливості вірусу – мутації в RBD-частині білкового шипа і його структура, виключають лабораторні маніпуляції як потенційне походження SARS-CoV-2», – переконує Крістіан Андерсен.
При цьому вчені розглядають дві ймовірні теорії природного походження вірусу.
- За першим сценарієм:
вірус розвинувся до свого нинішнього патогенного стану, завдяки природному переходу від тварини до людини.
За аналогією виникли попередні спалахи коронавірусу, коли люди заражалися вірусом після контакту з ціветами (SARS) та верблюдами (MERS).
Дослідники запропонували кажанів в якості найбільш ймовірного резервуара для SARS-CoV-2, оскільки він дуже подібний на коронавірус кажана.
Однак немає жодних зареєстрованих випадків прямої передачі від кажана-людини, що дозволяє припустити, що між кажанами і людьми була проміжна ланка.
- За другим сценарієм:
Прабатько SARS-CoV-2 потрапив в людину, придбавши геномні характеристики, описані вище, шляхом адаптації під час передачі від людини людині.
Вас також може зацікавити: