У Львівській області за 2020 рік 13 дітей народилися поза межами закладів охорони здоров’я. В порівнянні у 2019 це було 7 дітей. За певних життєвих обставин породіллі не очікуючи швидкого розвитку подій можуть народити у незручному для них місці й часі, проте є сім’ї які свідомо народжують вдома.
Що ж в такому випадку робити і який алгоритм дій новоспеченим мамам і татам, розповів очільник Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) Тарас Грень.
У разі народження дитини поза закладом охорони здоров’я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров’я, який проводив огляд матері та дитини. Якщо ж такий огляд не проводився, тоді встановлення факту народження жінкою дитини поза закладом охорони здоров’я здійснюється медичною консультаційною комісією, яка утворюється управліннями охорони здоров’я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.
Заявник, а це може бути жінка, яка народила дитину, її чоловік, родичі, представник служби у справах дітей, повинен звернутися із заявою на адресу комісії не пізніше одного тижня з імовірного дня народження дитини поза закладом охорони здоров’я, факт народження якої потребує підтвердження. До заяви додається документ, що посвідчує особу та медичні документи, пов’язані із перебігом вагітності та пологами:
- обмінна картка
- результати аналізів, ультразвукового дослідження
- медичні довідки лікувально-профілактичного закладу про огляд дитини та жінки та інше.
За результатами аналізу документів медична консультаційна комісія складає висновок про підтвердження або відмову у підтвердженні факту народження дитини. Після підтвердження факту народження дитини заклад охорони здоров’я, під наглядом якого перебуває дитина, видає заявникові, на підставі висновку комісії, медичну довідку про перебування дитини під наглядом лікувального закладу.
Отже, у разі народження дитини поза закладом охорони здоров’я, державна реєстрація народження проводиться на підставі медичного свідоцтва про народження або висновку медичної консультаційної комісії про підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров’я та медичної довідки про перебування дитини під наглядом лікувального закладу.
За відсутності документа закладу охорони здоров’я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації народження є рішення суду про встановлення факту народження.