Вступна кампанія до закладів професійної (професійно-технічної) освіти України триватиме до 1 вересня 2021 року. Особливу увагу Міністерство освіти і науки приділяє вступникам з тимчасово окупованих територій України.
На цьому акцентував під час вчорашнього онлайн-брифінгу на тему «Попередні підсумки вступної кампанії 2021» Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет.
«Вступна кампанія до закладів професійної освіти триває з червня до кінця серпня. Заклади мають певну автономію в цьому процесі. Кожен заклад самостійно визначає графік та критерії вступу, затверджуючи власні Правила прийому на основі Типових правил прийому до закладів професійної (професійно-технічної) освіти України. Набір триватиме до 1 вересня. Водночас МОН окремим листом повідомить про можливість додаткового набору в межах ліцензованого обсягу вступників, які вступають на кваліфікованого робітника до 1 жовтня 2021 року», – зауважив Сергій Шкарлет.
Для зарахування до закладу професійної освіти не потрібно складати ЗНО. Відбір може відбуватись за такими критеріями:
- рейтинговий список;
- результати співбесіди;
- середній бал шкільного свідоцтва;
- результати вступних випробувань;
- інші критерії, які не суперечать законодавству України.
Для закладів профосвіти виділяють місця державного або регіонального замовлення, що дозволяє навчатися там безоплатно.
Обсяг регіонального замовлення у 2021 році становить 101 тис. 459 місць. Станом на 01.08.2021 подано майже 64 тис. заяв на навчання за кошти регіонального замовлення. Найбільше заяв – у Львівській, Дніпропетровській та Рівненській областях.
Обсяг державного замовлення у 2021 році становить 12 тис. 187 місць. Станом на 01.08.2021 подано 6 тис. 887 заяв на навчання. Серед лідерів – Запорізька, Донецька та Дніпропетровська області.
Основні переваги професійної освіти:
- швидке отримання професії (від 6 міс. до 3 років). Для учнів, які вступають після 9 класу, навчання триває 3 роки, а для тих, хто вже має повну загальну середню освіту, триватиме близько року;
- безоплатне навчання та гуртожиток. Більшість учнів навчається за кошти регіонального або державного замовлення. Зазвичай цих місць достатньо для того, щоб задовольнити запит вступників. Досить привабливим фактором навчання в закладах профосвіти є безкоштовне проживання;
- стипендія та оплачувана практика. Більшість закладів мають договори про співробітництво з роботодавцями. Співпраця, зокрема, передбачає можливість відправляти учнів на виробничу практику. Вона є оплачуваною, тож учні можуть, крім стипендії, отримувати додаткові кошти.
Наразі МОН готує зміни до Типових правил прийому до закладів професійної (професійно-технічної) освіти України. У змінах будуть передбачені ситуації, коли особи відмовляються від паспортів у формі ID-картки, та будуть враховані умови для вступників з тимчасово окупованих територій Криму та Донбасу. Наразі запропоновані зміни проходять погодження у центральних органах виконавчої влади. Про остаточні зміни буде повідомлено на сайті МОН.