Українську вакцину проти Ковіду розробили львівські науковці. Її склад радикально відрізняється від усіх світових аналогів. Адже в його основі – дріжджі й частинки шипа вірусу. Розробку невдовзі почнуть тестувати на спеціальних мишах за кордоном, бо ж в Україні таких немає. Якщо результати будуть успішними – перевірятимуть на добровольцях, а далі вже – масове виготовлення, передають “Подробиці”.
Вакцина в порошку та білого кольору. Над її розробкою восьмеро львівських біологів працювали з червня.
Основа вакцини – спеціальні гуманізовані дріжджі, на поверхні яких частинки клітини шипа вірусу. Раніше щось подібне намагалися створити в Китаї, утім без успіху. Така розробка для львівських науковців не була складною, бо ж із дріжджами тут працюють не вперше. Цього року в цій же лабораторії на основі білка розробили ще одну вакцину – проти ковіду. Зараз її вже випробовують на тваринах у Польщі.
На відмінну від попередньої розробки – цей препарат складніший, але значно дешевший у виготовленні.
“Безумовною перевагою вакцин такого типу на, основі клітин, клітин дріжджів – це є дешевизна її отримання. Фактично, для того, щоб отримати у великій кількості такої вакцини нам необхідно виростити тільки клітини дріжджів”, – розповів заступник директора Інституту клітини Костянтин Дмитрук.
Наступний етап – це тестування препарату на мишах. Щоправда, таких піддослідних в Україні немає. То ж додаткові гроші, а це майже 200 євро за одного гризуна, доведеться заплатити іноземним колегам.
Препарат розробили власним коштом. Від держави не отримали ні копійки.
Львівські науковці подали свою розробку на Всеукраїнський конкурс Національного фонду досліджень.
“Ми сподіваємося, що рецензії будуть позитивні й ми отримуємо гранд. Якщо ми не отримаємо, якщо відкинуть, це буде прикро дуже. Ну, знаю які кроки, треба все продумувати, можливо ми будемо безпосередньо звертатися в кабінет міністрів”, – повідомив директор Інституту біології клітин, керівник проєкту Андрій Сибірний.
Утім найважливіший етап – це міжнародне визнання вакцини. Чи отримає його Україна після успішних випробувань – питання вже не біологів, а політиків.