У Женеві завершилась 90-хвилинна зустріч держсекретаря США Ентоні Блінкена та міністра закордонних справ Росії Сергія Лаврова. Перемовини відбулись на тлі нарощування російських військ біля кордонів України. Два дні тому Блінкен зустрівся з президентом Володимиром Зеленським.
Після зустрічі Лавров провів брифінг перед журналістами, передає Громадське.
Він назвав переговори «корисною і чесною дискусією», а також сказав, що Блінкен «задоволений обміном думками». Водночас держсекретар поки не проводив власний брифінг.
«Ми обговорювали Україну. Наші американську колеги знову намагалися поставити на чільне місце проблеми на кордоні Росії та України. Намагались обговорити необхідність так званої деескалації», — заявив Лавров.
Очільник МЗС РФ додав, що Сполучені Штати пообіцяли наступного тижня надати письмові відповіді на «наші пропозиції». Раніше Росія представила так звані гарантії безпеки, вимагаючи НАТО пообіцяти, що України не вступить в Альянс.
А нещодавно Росія запропонувала «альтернативу»: вимагає, щоби Сполучені Штати зобов’язалися ніколи не голосувати за вступ України та інших країн до Північноатлантичного альянсу. А для членства країни в НАТО на етапі ратифікації протоколу про вступ «за» мають проголосувати всі члени Альянсу. Крім того, Росія вимагає вивести війська НАТО з країн, які вступили в Альянс після 1997 року.
Нагадаємо, держсекретар США Ентоні Блінкен 19 січня у Києві зустрівся з президентом Володимиром Зеленським та міністром закордонних справ Дмитром Кулебою. Зустріч відбулася на тлі безрезультатних переговорів між делегаціями Росії та США, а також НАТО.
За словами Блінкена, він приїхав до Києва на прохання американського президента Джо Байдена.
Що передувало візиту Блінкена?
У грудні Москва запропонувала «гарантії безпеки», які передбачають невступ України до НАТО. У Росії пригрозили, що застосують «військово-технічну альтернативу», якщо їхні пропозиції Захід не сприйматиме серйозно.
Упродовж минулого тижня — 10 та 12 січня — у Європі відбулися переговори з Росією. Спершу на рівні делегацій пройшли переговори між США та Росією. Вони тривали понад 7 годин, але дипломатичного прориву не сталося.
Потім відбулися переговори між НАТО та Росією. Альянс підтвердив важливість діалогу, але запевнив, що йти на компроміс із вимогами Росії не буде. У Кремлі обидві зустрічі назвали безрезультатними.
А вже за два дні після зустрічі НАТО — Росія сталася кібератака на сайти державних установ України. В СБУ виявили окремі ознаки причетності до інциденту хакерських груп, пов’язаних зі спецслужбами РФ. Також експерти з кібербезпеки припускають, що кібератака може бути пов’язана з нещодавніми переговорами, які не принесли РФ бажаного результату.
Водночас біля кордонів України залишаються приблизно 100 тисяч російських військових, за даними New York Times. Зокрема, Росія стягує військову авіацію. А на лютий у Білорусі заплановані військові навчання з Росією, солдати вже починають прибувати до країни.
За даними розвідки, Росія готується до можливої атаки на схід і південь України в січні-лютому 2022 року. Американські розвідники, відповідно до сценарію, яким поділився Bloomberg, вважають, що наступ на Україну може відбутися з трьох напрямків: з окупованого Криму, Білорусі та російського кордону.