Сьогодні православна церква святкує Різдво Пресвятої Богородиці, яке також називають Другою Пречистою. Це одне з 12 найважливіших православних свят.
В Україні віряни УГКЦ та ПЦУ це свято вперше відзначають 8 вересня, а до календарної реформи святкували 21 вересня. Це перше з дванадцяти найбільших свят церковного року, який розпочався 1 вересня, повідомляє УГКЦ.
Про зміст першого в церковному році свята розповів владика Венедикт Алексійчук, єпископ єпархії Святого Миколая з осідком у Чикаго. «Це свято нам говорить, на мій погляд, надто важливу річ — Богородиця виконала свою місію», — розповів владика Венедикт.
За його словами, Марія через своє праведне, досконале, святе життя стала відкритою на те, щоби зачати Божого Сина і виконати Божу волю щодо Неї.
«Ми не просто маємо вчергове відсвяткувати це свято чи то за юліанським, чи тепер за григоріанським календарем, — наголосив єпископ. — Головне, щоб кожен з нас усвідомив собі, що як Богородиця мала своє покликання, так і кожен з нас має своє завдання. Богородиця це своє завдання зрозуміла і якнайкраще його виконала. А що ми?».
Важливо зазначити, що єпископи УГКЦ, які у ці дні зібрані на Синоді у Римі, у навечіря свята Різдва Богородиці разом помолилися Велику вечірню з Литією.
Нагадуємо, що 1 вересня 2023 року УГКЦ в Україні перейшла на новий стиль для нерухомих свят зі збереженням чинної Пасхалії. Таке історичне рішення ухвалив Архиєрейський Синод УГКЦ в Україні на 93-й сесії, що відбулася у Львові-Брюховичах 1–2 лютого 2023 року.
Слідом за УГКЦ в Україні на новий стиль перейшли УГКЦ в Польщі, в Австралії й Океанії, в Німеччині та Скандивії, в Сполученому Королівстві, а також Апостольська адміністратура для католиків візантійського обряду в Казахстані та Центральній Азії.
Традиції на Другу Пречисту або Різдво Пресвятої Богородиці:
Жінки, які не можуть завагітніти, роблять у цей день святкову вечерю та запрошують на неї бідняків, щоб ті разом із нею помолились Богородиці за майбутніх дітей. Також ці жінки неодмінно йдуть ставити свічку в церкві, адже вважається що саме на Другу Пречисту Богородиця чує усі молитви щодо дітей, їх народження, здоров’я та щастя.
Це свято радості, яке супроводжується святковими стравами, такими як м’ясний борщ, печеня, страви із продуктів з городу, голубці, вареники, млинці, випічка.
З цього дня вже можна було йти свататись до дівчат — молодий приходив зі своїми батьками до батьків молодої аби познайомитися та оголосити про свої наміри щодо подружнього життя.
У цей день випікають печиво із буквами Р і Б, що означали Різдво Богородиці, яким пригощають усіх, хто завітав до оселі.
У цей день також було заведено заготовлювати калину, як захист від усіх хвороб.
Заборони на Другу Пречисту:
В цей день не можна займатись брудною роботою: мити та замітати підлогу, прибирати чи вичищати щось, палити сміття тощо.
Не можна брати до рук ножиці та голку, щось, шити, зашивати та проколювати.
У таке світле свято не можна ні з ким сваритися чи злословити — потрібно бути до усіх милосердним та добрим.
Прикмети на Різдво Пресвятої Богородиці:
Якщо день видався ясним, то така погода збережеться до кінця жовтня.
Якщо вранці туман — підуть дощі.
Якщо вранці пішов дощ, то буде лити він ще 40 днів поспіль, а зима буде холодною.
Якщо вранці сонце швидко висушує росу — взимку не варто чекати багато снігу.