2022 року департамент освіти і науки Львівської ОДА виступив із пропозицією запровадити в системі профтехосвіти нові професії за напрямом «Оператори безпілотних авіаційних систем». Ініціативу підтримав Європейський Союз. Також всебічне сприяння було і з боку Міністерство освіти і науки України. Про це повідомили у департементі.
Для реалізації львівського починання була створена міжрегіональна робоча група з викладачів, методистів і роботодавців. Завдяки зусиллям львів’ян та фахівців з Дніпра вдалося створити три навчальні програми: для первинної освіти, підвищення кваліфікації та гурткової роботи, – розповіли в Представництві ЄС в Україні.
Справа розпочалася з двох пілотних проєктів у Львівській та Дніпропетровській областях, а вже у 2023 році до неї долучилися 5 навчальних закладів з Київської, Кіровоградської, Миколаївської, Сумської та Чернігівської областей. ЄС надав їм 28 сучасних дронів й організував навчання для 14 викладачів.
Коментар начальника відділу інновацій, професійної, фахової передвищої та вищої освіти департаменту освіти і науки Львівської ОВА Івана Пикуса: «Ще у 2022 році ми запропонували ідею, щоб на базі профтехосвіти розпочати підготовку операторів дронів. Відтак за підтримки ЄС закупили дрони, а також наші викладачі пройшли навчання. На то час не було професійного та освітнього стандартів, тож ми розпочали з професії оператор з обробки інформації та програмного забезпечення. Тоді ж до цього проєкту долучилась і Дніпропетровська область».
Водночас Іван ПИКУС додав: «У цьому процесі велику роль відіграв Київський професійний коледж, який теж активно просував цю ідею. Робоча група розробила програму навчання та курсової підготовки. Водночас ми розуміли, що такі спеціалісти щораз будуть більш затребувані у сільському чи лісовому господарстві, будівництві, картографії, ліквідації та оцінці збитків під час надзвичайних ситуацій. Пройшло не повних два роки, і ми вже точно знаємо, що восени студенти профтехів будуть навчатися за новою професією. Це справді круто, що ідея стала реальністю завдяки праці багатьох людей: від методистів, викладачів до колег з Міністерства, Агенції кваліфікацій та профільних асоціацій, громадських організацій і фондів. Найважливіше, що цей приклад тепер масштабується по багатьох регіонах країни».
Своєю чергою генеральна директорка директорату професійної освіти МОН Ірина Шумік зазначила, що завдяки підтримці, наданій закладам професійної освіти, вдалося започаткувати нову професію.
«Важливо підкреслити, що експериментальна підготовка фахівців уже відбувається. Крім того, нещодавно затвердили професійний стандарт, який описує вимоги до компетентностей майбутніх операторів дронів, — сказала вона. — Дякуємо нашим партнерам за небайдужість до ініціативи навчальних закладів, обладнання та посилення співпраці з роботодавцями. Зараз ми маємо чудовий результат і зі свого боку працюємо над створення освітнього стандарту».
Своєю чергою керівник відділу місцевого та людського розвитку Представництва ЄС в Україні Хенрік Вітфельт наголосив на відданості Європейського Союзу подальшому розвитку професійної освіти в Україні.
«Цивільне використання безпілотників у відбудові територій, які постраждали від війни, є і буде необхідним, — сказав він. — Йдеться про аерофотозйомку для оцінювання збитків, завданих інфраструктурі та екосистемам, моніторинг сільськогосподарських угідь, дослідження недоступних чи небезпечних територій. Ми раді бачити, що наша спільна ініціатива сприяє розвитку нових професій в системі професійної освіти України».
На завершення додамо, що Львівщина продовжує активно розвивати цей напрямок професійної освіти. Зокрема, цього року у Червонограді відкрито перший в області навчально-практичний центр з підготовки операторів дистанційно керованих безпілотних літальних апаратів.