Перша українка, обрана до Конгресу США, а саме до Палати представників Вікторія Кульгейко (уродженка Носівки на Чернігівщині), напевне, лише у снах пригадує себе як Кульгейко (таке її дівоче прізвище), відтепер вона назавжди Спартц – таке прізвище за чоловіком американцем.
2022 року, після того, коли Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну, Спартц була першою з-поміж республіканців, що закликали допомагати Україні, того ж року вона кілька разів відвідала нашу країну, є фото, де вона поряд з президентом Байденом, коли отой підписує закон про ленд-ліз, який правда, так і досі не запрацював. Але потім. Як ми вже писали, Спартц перемкнуло і, як наслідок, 20 січня, коли Палата представників Конгресу США після піврічної затримки нарешті проголосувала за надання Україні 61 млрд дол. допомоги, Спартц була серед республіканців (112 проти 100), які таку допомогу не підтримали.
Звідси запитання, а що сталося з українкою Вікторією Спартц?
Ось перша відповідь на це питання: перемогла один раз на виборах — переможу і вдруге, бо настирно доводить своїм виборцям: я – американка, не українка! Річ у тому, що Спартц у лютому 2023 року оголосила, що відмовляється від кар’єри політика, однак через рік вона передумала. Сьогодні Спартц змагається за висунення кандидатом від республіканців на цьогорічних виборах до Палати представників, які пройдуть разом з президентськими у листопаді цього року. Відтак, Спартц повинна доводити своїм виборцям з 5-го округу штату Індіана, що вона насамперед дбає про інтереси американців, а не про те, щоб витрачати гроші американських платників податків на допомогу Україні.
Саме тому 20 квітня під час згаданого голосування в Палаті представників щодо допомоги Україні Спартц поводила себе наче навіжена, хотіла зменшити допомогу для своєї батьківщини, бо, значить, голоси тепер рідних їй американських виборців для неї тепер дорожчі. Цинічно? Так, але, схоже, Спартц це байдуже.
До відома, у штаті Індіана, де Вікторія, власне, і була обрана конгресменом, є невеличка українська громада, але більший вплив тут мають іспаномовні американці. Це її виборці, можна сказати, сусіди, друзі, яких, звісно, передовсім хвилюють ціни на продукти і товари, а не якась далека Україна.
Однак чи така метаморфоза, що сталась зі Спартц, була ж настільки вже й непередбачуваною? В Америці краще, подумала Вікторія, поїхала за кращим, ситим життям у чужий край, а згодом вивезла до США матір і сестру, яка вже народила двох доньок-американок. Звісно шкода, що українці стають американцями, «тягловою силою» інших націй, і відмовляються від того, щоб дбати про Україну.
Тому слід усвідомлювати, що українського у цій особі, можливо, і не залишилось вже нічого, оскільки вона не тільки склала присягу громадянки США і стала американським політиком, а й у публічному житті поводиться як свідома американка, для котрої інтереси її країни, США, і її співгромадян, американців, насамперед. Відрізана скибка. Нагадаємо, як починається присяга громадянина США. «Цим заявляю, що я цілком і повністю відмовляюсь від будь-якої вірності іноземному правителю, державі чи суверенітету, підданим чи громадянином якого до цього часу я був; що буду підтримувати і захищати інтереси США…». Схоже, у випадку новоспеченої громадянки США Вікторії Спартц так воно і сталось, Україна для неї – то вже минуле, за ради котрого не варто ризикувати політичним майбутнім.
І можна було б їй побажати тільки удачі під смугастим зірковим прапором, але от тільки шкодити країні, в якій ти народилась і зросла жодна присяга не зобов’язує… хіба що вона присягала не тільки США, але ми женемо від себе цю думку.
Насамкінець. Як пишуть медіа, американка Вікторія Спартц відома тим, що є «найтоксичнішою» в Конгресі. Так, у цієї республіканки і тепер затятої противниці Байдена у Конгресі постійно звільняються помічники, які називають її “токсичною”. Політичну кар’єру Спартц почала робити як член Республіканської партії. Ця кар’єра найбільше запам’яталася американцям скандалом: як виявилося, остання ображає і принижує своїх підлеглих, тому вони масово звільняються. Від Спартц пішло більше помічників та працівників апарату, ніж від будь-якого іншого члена Конгресу з 2001 року.
«В інтерв’ю BBC у травні 2022 року Спартц заявила, що не підтримує Дональда Трампа в усіх питаннях. Проте саме його політику щодо України вона відстоює останні півтора року в Конгресі.
Належність до прихильників Дональда Трампа – це певна гарантія успіху, адже три чверті республіканців підтримують експрезидента. Врешті-решт Трамп має великі шанси перемогти на виборах 2024 року, саме від нього походить чимала критика політики президента Байдена щодо російсько-української війни і обіцянки покінчити з нею в короткий строк», – пише ВВС і далі цитує екс-посла України в США Валерія Чалого: “Враховуючи те, що Вікторія Спартц таки буде балотуватися на наступних виборах в Палату представників Конгресу США і, скоріше всього, переможе – я би порадив знайти шляхи взаємодії з конгресвумен, як би це не було складно”. Практична порада від досвідченого дипломата. Але чи можна знайти взаємодію із політиком для якого власна політична кар`єра важливіша, ніж зброя для України, ніж життя найкращих синів і дочок Української Землі, яка її народила.
Андрій Сумний