Правозахисна організація “Медійна ініціатива за права людини” (МІПЛ) підрахувала, що в російському полоні нині перебувають понад десять тисяч українських військових. Про це у понеділок, 6 травня, заявила представниця організації Тетяна Катриченко.
Повідомила DW.
“За нашими оцінками, нині приблизно десять тисяч українських військовослужбовців перебувають у полоні РФ. Це приблизні найоптимістичніші оцінки”, – сказала вона під час пресконференції в медіацентрі “Україна-Укрінформ”, темою якої було пришвидшення звільнення з полону бійців бригади “Азов”.
Катриченко зауважила, що, за різними оцінками, від трьох до п’яти тисяч військовослужбовців з гарнізону Маріуполя потрапили в полон протягом квітня-травня 2022 року.
Скільки саме військових потрапили в полон в період з 16 по 20 травня 2022 року – в дні виходу з “Азовсталі”, – правозахисниця не змогла сказати.
“З “Азовсталі” виходили не лише “азовці”, а й прикордонники, строковики Нацгвардії, частина морських піхотинців 36-ї бригади,” – нагадала вона.
Також немає точних даних про кількість “азовців”, які нині перебувають у полоні.
“Ми знаємо, що на території Оленівки для бійців “Азову” було організовано два бараки, кожен з яких вміщував приблизно 600 осіб. Так ми можемо приблизно оцінювати кількість “азовців”, які перебували в Оленівці. Також певна частина поранених військових була в лікарнях, а частина – в Донецькому СІЗО. Тому ми можемо точно говорити, що понад тисячу “азовців” опинилися в полоні”, – підрахувала Катриченко.
На сайті бригади “Азов” називають таку ж кількість своїх бійців у російському полоні.
За словами Катриченко, з Оленівки всіх полонених вивезли ще 2022 році.
“Переважну більшість – в Таганрозьке СІЗО на території РФ. Частину – на територію Донецька. Також ми знаємо, що зараз велика кількість “азовців” перебуває в окупованій Горлівці”, – зазначила правозахисниця.
Катриченко висловила впевненість, що звільненню українських військових могли б сприяти треті країни.
За її словами, в український формулі миру четвертий пункт передбачає повернення всіх незаконно утримуваних громадян України, і до роботи над цим пунктом залучені багато держав. “Зокрема, Туреччина, Саудівська Аравія, Катар, Норвегія, Канада. Тому така коаліція держав могла б допомогти звільнити українців з полону”, – переконана вона.
Нагадаємо, останній обмін полоненими між РФ та Україною відбувся 8 лютого. Тоді Київ повернув сто захисників, більшість з яких – оборонці Маріуполя. Обмін відбувся у форматі 100 на 100 за посередництва Об’єднаних Арабських Еміратів. Це був 51-й обмін військовополоненими з початку повномасштабної війни Росії проти України. Загалом за цей час з російського полону вдалося визволити 3135 українських військових. Останній обмін, в якому були бійці полку “Азов”, був здійснений в травні 2023 року.