Про це Суспільному розповів директор обласного департаменту з питань цивільного захисту Ігор Туз.
Пункти незламності працюють, але відвідувачів обмаль
Як розповів Ігор Туз, улітку на території нашої області працює 55 “Пунктів незламності”. Потреби у решта, а це ще більше 800 — немає. Найімовірніше, їх роботу відновлять в осінньо-зимовий період.
Загалом, за словами співрозмовника, на території Львівської області починаючи з грудня 2022 року було сформовано 864 “Пункти незламності”, які функціонували у цілодобовому режимі або в режимі за визначеним графіком. З них, в органах місцевого самоврядування чи влади – 544, головному управлінні з питань надзвичайних ситуацій –79 пунктів (у тому числі — 22 намети, які виставляють в зимовий період, коли холодно), бізнес має 239 пунктів незламності і два є на базі добровільних пожежних формувань області.
У квітні 2024 року на засіданні Львівської обласної комісії ТЕБ і НС ухвалили рішення про переведення пунктів незламності у режим готовності до термінового відновлення роботи, тобто “сплячий” режим. При тому, у робочі години залишились працювати пункти, створені в приміщеннях міських, селищних, сільських рад, старостах, з можливістю отримувати послуги щодо доступу до мережі Інтернет та підзарядки мобільних пристроїв.
Зі слів Ігоря Туза, навіть ті 55 “Пунктів незламності”, які залишили працювати, мешканці практично не відвідують.
“Львівщина вважається тиловою областю і поки що доцільності та великої потреби у розгортанні всіх пунктів незламності не має. Основна ціль пунктів – це дати людям можливість у зимовий період, коли немає світла чи тепла, прийти погрітись, випити теплого чаю, попрацювати чи зарядити гаджет. Влітку це без потреби, адже більшість людей пристосувались до реалій і не потребують додаткових джерел енергії. Наразі приходять одиниці”, – каже Ігор Туз.
Відповідальні за “Пункти незламності”, а саме генератори, пальне, засоби зв’язку — громади на місцях та керівництво закладів, де вони розгорнуті. Підрахувати витрати кожного пункту практично неможливо, адже у пунктах можуть бути генератори різних потужностей, відповідно і кількість пального може відрізнятися.
Що стосується Львова, то зараз пункти незламності функціонують тільки у районних адміністраціях. Їх у місті шість. Як зазначив заступник начальника міського управління з питань надзвичайних ситуацій, цивільного захисту населення та територіальної оборони Олександр Ковальчук, дані пункти працюють у робочий час, всі решта перевели у “сплячий” режим.
“У місті загалом взимку працювало 168 пунктів незламності. З них 162 — перевели у “сплячий” режим і лише шість функціонує. Відповідальність за їх роботу несуть самі райадміністрації, тобто є відповідальна людина, яка слідкує, щоб був доступ до мережі Інтернет, можливість зарядити гаджети, забезпечення іншими додатковими засобами зв’язку”, – коментує Олександр Ковальчук.
Працюють “Пункти незламності” при райадміністраціях у робочий час: з 08:00 до 17:00. Проте відвідувачів там обмаль. Зокрема, починаючи з травня й до нині лише дві людини звернулись у пункт незламності, що в Личаківській райадміністрації і по одній у пункти, що у Франківській і Залізничній райадміністрації.
Відновити роботу решти пунктів незламності з генераторами, wi-fi роутерами, базовими продуктами харчування (чай, кава, печиво) як у Львові, так і на Львівщині зможуть при потребі і лише після відповідного рішення комісії з питань надзвичайних ситуацій.
Де можна попрацювати і зарядитись
Переглянути відкриті і наявні пункти незламності українці можуть зайшовши на відповідний сайт. Незважаючи на відключення електроенергії, у пунктах передбачається наявність: тепла, води, освітлення, мобільного зв’язку, Інтернету, живлення для мобільних пристроїв, місця для відпочинку, забезпечення мам та дітей, аптечок.
Знайти найближчий пункт можна також скориставшись застосунком Дія. Карта – інтерактивна і на ній можна дізнатися адресу, графік роботи, умови кожного пункту незламності, а також відфільтрувати за конкретними потребами: чи є Інтернет, пандус, обігрів, генератор або мобільний зв’язок.
Мапу можна завантажити і вона буде доступна й офлайн, якщо зникне електроенергія та зв’язок. Потрібно лише попередньо завантажити карту вибраного регіону в Дії, коли буде інтернет.
Крім цього, у Львові доступна окрема онлайн-мапа із закладами, в яких можна попрацювати або зарядити телефон під час відключень світла. У карті є перелік кафе, ресторанів, коворкінгів, магазинів, банків, АЗС та аптек, які мають генератор чи укриття, щоб люди знали куди піти працювати/заряджатися, якщо дім чи офіс без електрики.
Мапа cтруму оновлюється, тож, якщо хтось знає підприємства з генератором, їх можна додати заповнивши форму.