17-22 вересня відбудеться Тиждень чесько-українського партнерства, що об’єднає міста Брно та Львів. Велика подія має на меті представити суспільні сфери, у яких Чеська Республіка надає Україні свою експертизу та підтримку, й відтак поглибити партнерство між двома містами, створити простір для співпраці у непрості часи.
Повідомила пресслужба Львівської міської ради.
«Чеським снам» буде присвячений цілий тиждень — протягом цього часу проєкт об’єднає і представить під своєю парасолькою різноманітні сфери: охорона здоров’я, освіта, культура, бізнес, сталий розвиток — це лише деякі з ключових секторів.
«Україна та Чехія останніми роками зіштовхнулися з багатьма викликами, які вимагали не лише мужності та рішучості, але й співпраці на різних рівнях. Чеська Республіка від самого початку воєнних дій в Україні прагнула бути солідарним і активним партнером і цей фестиваль є унікальною можливістю представити не лише українській аудиторії, але й широкій чеській та міжнародній спільноті все те, що ми вже досягли разом і над чим наполегливо працюємо», — розповідає Томаш Копечний, урядовий уповноважений у справах України в Чехії.
«Чеські сни» є наймасштабнішою подією Року чеської музики — 2024, що зокрема приурочений відзначенню 200-річчя від дня народження чеського композитора Бедржиха Сметани. Фестиваль «Чеські сни» проводиться із 2004 року й одним із його засновників є Алеш Бpжезіна, композитор і музикознавець, який відомий своєю різноплановою творчістю у галузі кінематографу, театру та концертної музики:
«Музика завжди має відображати свій час і контекст. Якби Бедржих Сметана жив сьогодні, я вірю, що він би продовжував експериментувати з новими звуками та формами, так само, як робив у свій час», — ділиться ідейник фестивалю.
Події Року масштабуються у містах-партнерах чеських міст — як в рамках відомих традиційних фестивалів так і у форматі окремих подій. У Львові, місті, яке нещодавно отримало статус міста-побратима Брно, відбудеться наймасштабніша частина програми.
17-22 вересня усі охочі зможуть відвідати освітні та культурно-мистецькі події, музичні виступи, кіноклуби, круглі столи із професійними спільнотами, екологічні ініціативи та інше. Будуть задіяні відкриті громадські простори, мистецькі центри та міські інституції.
Відкриття проєкту художниці Йогани Мерти та виставки про життя чеського композитора Леоша Яначека пройдуть у арт-центрі «Дзиґа» 18 вересня. «Дім звуку» запрошує глядачів на кінопокази та експериментальний воркшоп із радіомовлення від чеських митців 19 та 21 вересня. Щодня чеський кіноклуб чекатиме відвідувачів у Палаці Гната Хоткевича та Jam Factory Art Center. У п’ятницю 20 вересня відбудеться презентація Архітектурного путівника Брно у недавно відкритій Мистецькій бібліотеці. Свою авторську скульптуру представить Мартін Скаліцкій у співпраці із Я Галерея. Також насиченою музичною програмою потішить «Дзиґа»! Виступи українських та чеських музикантів, поетів відбуватимуться у закапелку Марека Іващишина та на другому поверсі «Дзиґи».
Окремою важливою гілкою проєкту стануть події на тему охорони здоров’я та екології. Закриті виступи відбудуться львівських реабілітаційних центрах для ветеранів та їхніх сімей — Superhumans, Unbroken — а також відбудеться відкриття першого у Львові відкритого саду для реабілітації військових. Запланована й урочиста передача повітряної електростанції-млина від міста Брно, що є найбільшою інвестицією Чехії у відновлення української енергетичної інфраструктури в часі війни.
Тиждень чесько-українського партнерства втілює Брно у співпраці із уповноваженим у справах відбудови України в Чехії Томашем Копечним, за підтримки уряду Чеської Республіки, Міністерства закордонних справ, Міністерства культури, Міністерства внутрішніх справ, Міністерства охорони здоров’я. Партнери-координатори проєкту у Львові: Інститут стратегії культури, офіс «Львів — Місто літератури ЮНЕСКО», Мистецька рада «Діалог» за підтримки Львівської міської ради.
Стежити за перебігом проєкту та анонсами Тижня чесько-українського партнерства можна на сторінках організацій-координаторів у Львові: Інституту стратегії культури у Facebook та Instagram, а також офісу «Львів — Місто літератури ЮНЕСКО», Мистецької ради «Діалог», Місяця авторських читань у Львові.