Для чотирьох міських поліклінік у Львові, зокрема №2, 3, 4 та 5, обговорювали взяття кредитів на понад 70 млн грн на кожну. У відповідних ухвалах депутатів Львівської міськради не вказано, які саме потреби цими коштами планують покрити, проте пишуть, що перелік потрібно погодити з постійною комісією охорони здоров’я та соціального захисту і постійною комісією фінансів та планування бюджету.
«Твоє місто» дізналось, для чого ці кошти поліклінікам, що планують покращувати та чи матимуть змогу повертати кредит.
Кредити та умови
Кредити, про які йдеться в ухвалах, планували брати на одних і тих самих умовах, проте їхні суми різняться в залежності від поліклініки:
-
КНП «2-а міська поліклініка Львова» – 70,7 млн грн;
-
КНП «3-а міська поліклініка Львова» – 75,8 млн грн;
-
КНП «4-а міська поліклініка Львова» – 72,7 млн грн;
-
КНП «5-а міська поліклініка Львова» – 87,5 млн грн.
Розмір авансового платежу по кредиту становив би 10% від загальної суми, а термін кредитування, за який лікарня повинна буде повернути кошти – 60 місяців.
Відсоткові ставки, тобто кошти, які доведеться сплатити понад тіло кредиту, становлять 7% в рік з можливістю зменшення до 5% за умови створення нових робочих місць.
Забезпеченням повернення кредиту у цьому випадку стане майно, яке лікарні закуплять на ці ж кошти.
У кожному обґрунтуванні пояснили, що кредити допоможуть міській раді виконати свої повноваження в сфері охорони здоров’я.
На що потрібні кошти
Комісія охорони здоров’я та соціального захисту відбулась у вівторок, 10 вересня, інформує «Твоє місто». На засіданні були керівники усіх медустанов, для яких планували брати кредит. Серед переліку обладнання, яке потрібне поліклінікам, магнітно-резонансні та комп’ютерні томографи, лапороскопічні стійки, апарати УЗД та інше важке медичне устаткування.
Як пояснили керівники медзакладів, таким чином хочуть розвивати поліклініки та зменшувати навантаження на територіальні медичні об’єднання міста, куди зазвичай і доводиться направляти пацієнтів, якщо потрібно провести специфічну діагностику.
Окрім того, йдеться і про нові пакети НСЗУ, за які заклади отримуватимуть кошти. Проте, щоб отримати фінансування за надання певного виду послуг пацієнтам, потрібно відповідати вимогам Національної служби здоров’я України. Наразі ж поліклінікам доводиться направляти пацієнтів до ТМО.
На таких умовах поліклініки не витримають, але є інше рішення
Керівники поліклінік 10 вересня представили фінансові звіти медзакладів. З них під час комісії зробили висновок, що поліклініки не витримають кредитування на таких умовах.
Як згодом додав у коментарі один з членів комісії охорони здоров’я та депутат міськради Євген Кузик, міські поліклініки зовсім не є збитковими та мають прибутки: «але для того, аби перекрити кредит вартістю 70 млн, цього поки не достатньо».
Комісія охорони здоров’я вирішила наразі перенести питання кредитів, адже такі умови та суми є непідйомними для міських поліклінік.
В подальшому її представники проводитимуть виїзні комісії та вивчатимуть питання детальніше.
«Далі плануємо зробити позачергові виїзні комісії, аби вивчити питання на місцях – зрозуміти, які потоки пацієнтів, оцінити попит на різні послуги та потребу закупівлі такого важкого та дороговартісного обладнання. Це все будемо зводити в якусь єдину інформаційну довідку, аби даремно не витрачати час та кошти. Такі рішення поспішно не приймаються, це питання винесуть на наступну сесію, а то і через сесію, а тоді колегіально прийматимемо рішення», – повідомив Євген Кузик.
Попри рішення комісії, наразі вже напрацьовують певні альтернативи кредитам. Зокрема, йдеться про часткові закупівлі та перехресні договори.
До прикладу, одна поліклініка придбає магнітно-резонансний томограф, а інша – комп’ютерний томограф. Це дасть змогу медзакладам укладати між собою договори та направляти пацієнтів одне до одного. Так, за рахунок нового обладнання, каже член комісії охорони здоров’я, вдасться розвантажити ТМО та зменшити черги.
Проте поки комунальні медзаклади не спроможні зробити це власним коштом, тому і розглядатимуть різноманітні варіанти як реалізувати покращення міських поліклінік.