У Шевченківському районному суді Львова 3 січня із майже годинним запізненням почалося підготовче засідання у справі про вбивство громадської діячки, народної депутатки України VII скликання Ірини Фаріон.
Як повідомляє кореспондентка Радіо Свобода, перед початком засідання, запланованим на 10:30, стало відомо про «замінування» будівлі суду. Правоохоронці провели перевірку і небезпечних предметів не виявили.
Приблизно об 11:00 до суду доправили обвинуваченого Вʼячеслава Зінченка.
У коментарі Радіо Свобода він вкотре заявив, що не визнає своєї провини, а також назвав «непослідовною» позицію слідства, яке 26 грудня перекваліфікувало справу.
Зінченко також заявив, що під час перебування під вартою нібито шість разів оголошував голодування, але назвав це «формальним», «бо більше ніж 36 годин не голодував». Правоохоронці про голодування Зінченка не інформували.
У засіданні, зокрема, беруть участь дочка Ірини Фаріон, Софія Особа, і мати обвинуваченого В’ячеслава Зінченка.
Як встановили поліцейські, у 2022 році підозрюваний у вбивстві відомої громадської діячки Ірини Фаріон – 18-річний житель міста Дніпро, в одному з месенджерів став учасником групи, яка пропагує культ насильства і жорстокості, а також расову, національну та релігійну нетерпимість і дискримінацію. Окрім того, у 2024 році він долучився до ще однієї групи, пов’язаної з російською неонацистською організацією.
Під час перебування у цих групах у підозрюваного виникла особиста неприязнь до Ірини Фаріон через її активну позицію щодо захисту української мови та культури. На думку зловмисника, своїми діями вона розколювала народну єдність – через це у нього виник умисел на вбивство громадської діячки.
Фігурант ретельно готувався до вчинення злочину – збирав конфіденційну інформацію про місце проживання та роботи жертви, стежив, а також розробив детальний план її вбивства та придбав вогнепальну зброю.
Зловмисник підстеріг Ірину Фаріон 19 липня близько 19:20 у подвір’ї її будинку на вулиці Масарика у Львові. Він наблизився до жертви та здійснив один постріл їй у голову, після чого втік. За кілька годин громадська діячка померла в лікарні внаслідок отриманого вогнепального поранення.
25 липня правоохоронці встановили місце перебування втікача та затримали його у порядку ст. 208 Кримінального процесуального кодексу України у місті Дніпро.
Слідчі відділу розслідування злочинів, скоєних проти життя та здоров’я особи слідчого управління поліції Львівщини, за процесуального керівництва Львівської обласної прокуратури, змінили кваліфікацію злочину та 25 грудня скерували обвинувальний акт до суду за наступними статтями:
– ч. 1 ст. 263 (Незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами)
– п. 8, 14 ч. 2 ст. 115 (Умисне вбивство особи у зв’язку з виконанням нею громадського обов’язку з мотивів національної нетерпимості) Кримінального кодексу України.
Йому загрожує довічне позбавлення волі.