Відновлення зруйнованих будинків, встановлення сонячних панелей, термомодернізація та багато інших важливих робіт у багатоквартирних будинках України відбувається завдяки програмам державної установи «Фонд енергоефективності». Програми фонду фінансуються з державного бюджету. До прикладу, лише львівські ОСББ у 2024 році отримали 25 «теплих кредитів» для впровадження заходів з енергозбереження у 28 будинках. Однак у 2025 році ці програми недофінансовані. Відтак ОСББ підготували звернення до уряду, з проханням виділити додаткове фінансування. Відповідне звернення також зафіксоване у резолюцію ХV Всеукраїнського форуму ОСББ.
Повідомила пресслужба Львівської міської ради.
«У 2024 році АТ «КБ «Глобус» видав ОСББ Львова 25 «теплих кредитів» для впровадження заходів з енергозбереження у 28 будинках на загальну суму 47,09 млн грн. Місто компенсувало 13,83 млн грн. А також ДУ «Фонд енергоефективності» надав грантів на 41,44 млн грн на:
– 10 кредитів на встановлення сонячних електростанцій (СЕС) у 13 будинках в рамках програми «ГрінДім» Фонду енергоефективності;
– 6 кредитів — комплексна термомодернізація будинків в рамках програми «Енергодім» Фонду енергоефективності;
– 4 кредити — термомодернізація внутрішньобудинкових інженерних мереж в рамках програми «Енергодім» Фонду енергоефективності;
– 2 кредити — капітальний ремонт покрівель;
– 1 кредит — встановлення підкачки хімводоочистки;
– 1 кредит — капітальний ремонт входів в під’їзди;
– 1 кредит — повна модернізація ліфта.
Це дуже важливі програми, але через брак коштів роботи можуть припинитись. Тому, у резолюції ХV Всеукраїнського форуму ОСББ ми наголошуємо на важливості виділення цих коштів – «передбачити, як мінімум, 1 млрд. грн на програми ДУ «Фонд енергоефективності» у державному бюджеті України на 2025 рік», – повідомили у відділі супроводу ОСББ ЛМР.
Повний текст резолюції ХV Всеукраїнського форуму ОСББ:
РЕЗОЛЮЦІЯ
Учасники XV Всеукраїнського форуму ОСББ на підставі проведеного аналізу шляхів розв’язання нагальних питань діяльності ОСББ країни звертаються до органів державної влади з вимогами забезпечити належні умови для збереження та енергомодернізації житлового фонду України, а також – безпечної експлуатації ліфтів.
На цей момент за програмою «Доступні кредити 5-7-9%» кредитують ОСББ лише два банки з сорока шести, які беруть участь у програмах фонду. Кредитування під 7% річних діє лише перший рік, проте, в публічних заявах Міністерств та посадовців зазначаються строки до п’яти років. Для прикладу АТ КБ «ПриватБанк», АТ «Укргазбанк» та АТ«Ощадбанк» фактично не кредитують ОСББ за програмою «5-7-9». Формально заявки приймаються, але кредитування не здійснюється.
ДУ “Фонд Енергоефективності” звертався до Міністерства розвитку громад та територій України із пропозиціями бюджетного запиту, яким передбачалось поповнення статутного капіталу Фонду у 2025-2026 роках на суму 4,8 млрд грн за рахунок коштів Державного бюджету України. Це дозволило би залучити порядка 19,2 млрд. грн. від міжнародних донорів. За ці кошти протягом 2025-2026 років Фонд планував провести термомодернізацію 2450 багатоквартирних будинків, відбудувати 1250 багатоквартирних будинків та встановити резервні джерела живлення з чистих джерел енергії у 1750-и багатоквартирних будинках.
Вважаємо за необхідне:
Верховній Раді України / Міністерству розвитку громад та територій:
Щодо коштів на енергомодернізацію та резервне живлення будинків:
- Надати ОСББ та ЖБК доступ до пільгового кредитування за програмою «Доступні кредити 5-7-9%» в термін на 5 років;
- Передбачити, як мінімум, 1 млрд. грн. на програми ДУ “Фонд Енергоефективності” у державному бюджеті України на 2025 рік
Щодо земельної ділянки багатоквартирного будинку:
- Розробити та внести комплексні зміни до законодавчих актів України, забезпечивши реалізацію права співвласників на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, і механізм державної реєстрації зазначених прав.
Щодо ліфтового господарства:
- Відповідальність за безпечну експлуатацію ліфтів покласти на обслуговуючі організації. В правилах експлуатації ліфтів повинно бути чітке визначення що таке експлуатація ліфтів і прописана відповідальність обслуговуючої організації за технічний стан та експлуатацію;
- Розширити доступні кредити 5-7-9 % для ремонту, модернізації та заміни ліфтів;
- Розробити типовий договір на технічне обслуговування та експлуатацію ліфтів;
- Внести ліфти в перелік продуктів вітчизняного виробництва та надати 30% кешбек для них.
Щодо безпеки у багатоквартирних будинках:
- Передбачити обов’язковість згоди на перепланування чи зміну призначення житла (переведення в нежитловий фонд) з боку його власника (а також співвласників багатоквартирного будинку, у випадку таких дій у багатоквартирному будинку).
Щодо наділення ОСББ правом звертатися до суду в порядку наказного провадження:
- Внести зміни до Цивільного процесуального кодексу України та Господарського процесуального кодексу України: доповнити перелік вимог, які можуть розглядатися в порядку наказного провадження, вимогою про стягнення заборгованості за оплату внесків і платежів на утримання та проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна в будинках, в яких створено об’єднання співвласників багатоквартирного будинку.
ДУ «Фонд Енергоефективності»
- У програму «Грін Дім» додати можливість встановлення сонячних панелей не лише на даху будинку і горизонтально, але й на фасадах вертикально, а також на інших прибудованих приміщеннях або малих архітектурних формах, на землі (прибудинковій території), з обов’язком підключати їх саме до місць загального користування у будинку (як виключення мобільних веж та інтернет-провайдерів).
- У програму «Енергодім» додати заміну ліфтів в цілому та встановлення частотних перетворювачів на ліфти та насосне обладнання.
З повагою,
Учасники XV Всеукраїнського форуму ОСББ.