У середу, 19 лютого, у Львівському культурному хабі відбудеться відкриття виставки, присвяченої Держпрому – унікальній архітектурній пам’ятці Харкова, що постраждала внаслідок російських обстрілів. Захід має на меті привернути увагу до необхідності збереження цієї культової споруди та внесення її до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Повідомила пресслужба Львівської міської ради.
«Держпром – один із найяскравіших зразків модернізму та конструктивізму 1920-х років. Його будівництво стало символом амбітних урбаністичних ідей, інженерного прориву та архітектурного експерименту. Ця грандіозна споруда, що стала одним із найвідоміших символів Харкова, була зведена у 1925–1928 роках за проєктом архітекторів Сергія Серафімова, Самуїла Кравця та Марка Фельгера. Загальна площа будівлі – 60 тисяч м², а її масштабність вражала навіть на міжнародному рівні. Після завершення будівництва Держпром став найвищою бетонною будівлею в Європі, випереджаючи навіть деякі американські хмарочоси того часу.
Проте повномасштабна війна поставила під загрозу існування цієї унікальної пам’ятки. Від початку російського вторгнення Держпром зазнав трьох ударів унаслідок авіаційних та ракетних обстрілів, що завдало будівлі значних пошкоджень.
Сьогодні його збереження є одним із ключових пріоритетів для України та міжнародної спільноти. Так, під час відкриття Львівського культурного хабу було зазначено, що серед важливих об’єктів Всесвітньої спадщини на особливу увагу заслуговує будівля Держпрому, яка з 2017 року є частиною попереднього списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, а з 2022 року перебуває під захистом, згідно з Міжнародним списком культурних цінностей. Львів також підтримує цю ініціативу. ЗавдякиМеморандуму між Львовом і Харковом місцеві органи влади співпрацюють над визнання Держпрому офіційним об’єктом Всесвітньої спадщини», – розповіли в ЛКП «Бюро спадщини».
Захід є частиною масштабної ініціативи «Пліч-о-пліч», яка спрямована на взаємну підтримку українських міст у час війни. Важливим аспектом виставки стане акцент на необхідності міжнародного залучення у процес відновлення зруйнованих культурних пам’яток та розбудови майбутнього українських міст.
Виставка триватиме 19-26 лютого у Львівському культурному хабі ЮНЕСКО (вул. Князя Романа, 6) з 10:00-15:00. Вхід вільний.
Подія реалізується у співпраці Львівської міської ради, Харківської міської ради та ЛКП “Бюро спадщини”.