Наприкінці березня українська делегація у складі представників від ГО «Органічна ініціатива», департаменту агропромислового розвитку, департаменту освіти і науки Львівської ОДА, МБО «Зелене Досьє» та ЛМГО «Екотерра» відвідала регіон Нової Аквітанії (Франція) в межах проєкту «Покращення доступу до місцевих харчових продуктів».
Повідомила пресслужба Львівської ОВА.
Основна мета поїздки – ознайомлення з передовими практиками впровадження органічної продукції в систему громадського харчування, зокрема у заклади освіти.
Делегація розпочала свою програму з відвідування міст Марманд і Дамазан у департаменті Лот і Гаронна. У Марманді учасники зустрілися з представниками агломерації Валь-де-Гаронн, які поділилися досвідом реалізації «Проєкту локального харчування». Ця ініціатива спрямована на забезпечення закладів громадського харчування (закладів освіти) якісною місцевою продукцією. Представники агломерації також поділились деталями програми підтримки виробників, що впроваджують органічне виробництво.
У Дамазані делегація ознайомилася з діяльністю кооперативної платформи «Manger Bio Sud-Ouest». Обговорювалися питання логістики, кооперації між виробниками та органами місцевого самоврядування, а також моделі забезпечення шкіл органічними продуктами. Також представники делегації мали можливість ознайомитись із асортиментом біопродукції платформи безпосередньо на її складі.
Другий день проходив у департаменті Жиронда, де відбулася зустріч із керівництвом регіону Нова Аквітанія, що відповідальні за розвиток агрокомплексу, зокрема органічного виробництва. Французькі партнери поділилися своїм досвідом адаптації законодавства для підтримки органічного виробництва та його інтеграції в освітні установи.
В ході візиту здійснено огляд компанії – платформи GP4G, яка спеціалізується на доробці овочів для колективного харчування. Компанія доставляє готові продукти до вжитку в сирому вигляді: овочі, зелень, фрукти тощо, а також помиті та подрібнені, які готові для безпосереднього приготування страв. Щоденно підприємство GP4G доставляє продукцію на 25 тисяч обідів для навчальних закладів.
Третій день у Бордо розпочався із зустрічі в офісі IНТЕРБІО Нова Аквітанія – французькою асоціацією, яка об’єднує учасників органічного сектору в регіоні Нова Аквітанія. Обговорювалися законодавчі аспекти впровадження органічної їжі у французькі шкільні їдальні. Зокрема, французькі колеги представили вимоги закону Франції EGAlim щодо зобов’язання використовувати у закладах харчування щонайменше 50% якісних продуктів, з яких 20% повинні бути органічними.
Завершенням поїздки стало відвідування ліцею ім. Папи Клемана у місті Пессак, де учасники провели огляд та аудит їдальні за опитувальником ІНТЕРБІО Нова Аквітанія.
«Французька модель кооперації між фермерами, органами влади та закладами освіти показує, що якісна органічна їжа може бути доступною для всіх. Досвід Франції може стати корисним для Львівської області, адже впровадження таких подібних підходів створення екологічних систем харчування може мати значний соціальний і економічний ефект», – зазначили в департаменті агропромислового розвитку ЛОДА.
Цей робочий візит є частиною дворічного проєкту співпраці за підтримки Регіону Нова Аквітанія та Міністерства Європи та закордонних справ у партнерстві з ІНТЕРКО Нова Аквітанія.
Проєкт фінансується Міністерством Європи та закордонних справ Франції та регіоном Нова Аквітанія і впроваджується консорціумом ІНТЕРБІО Нова Аквітанія (Франція), ІНТЕРКО Нова Аквітанія (Франція), громадською спілкою «Органічна ініціатива» (Україна) та львівською міською громадською організацією «Екотерра» (Україна).