Сесія міської ради підтримала внесення змін до структури Львівської міської ради, якими створено посаду заступника міського голови з питань доступності. Очолить цей напрямок Ірина Маруняк, яка досі обіймала посаду уповноваженої Львівської міської ради з питань доступності.
Повідомила пресслужба Львівської міської ради.
«Коли Ірина Маруняк очолила цей напрямок, доступність у місті стала реальністю. І виявилося, що питання набагато складніше, ніж ми собі думали. Тому необхідно залучити людей, які будуть допомагати впроваджувати доступність і безбар’єрність у нашій громаді. Адже не може 2 людини займатися доступністю мільйонного міста. Запитів і звернень із цього приводу буде багато. А є обмежена кількість днів, щоб їх розглянути. Дякую Ірині Маруняк за її небайдужість, і що вона горить цим питанням», – відзначив мер Львова Андрій Садовий.
Відтак сесія Львівської міської ради підтримала утворення управління забезпечення доступності осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення, яке буде у підпорядкуванні заступника міського голови з питань доступності, і буде мати повноваження не лише контролювати впровадження заходів доступності, а матиме функції замовника проведення таких робіт.
«Війна вносить свої корективи. З війни повертаються ветерани і наше завдання як суспільства зробити для них доступні об’єкти. Сьогодні маємо більше тисячі осіб, які користуються кріслом колісним. Однак доступності насправді потребує велика кількість маломобільних осіб – це старші люди, незрячі, нечуючі, батьки з дітьми, діти до 7 років. Загалом це 28% наших мешканців.
Тому роботи багато. Не можна це питання розглядати загально. До кожного об’єкту треба підходити індивідуально. Тоді це дає результат. На день я маю 8 виїздів. Усі об’єкти проходжу пішки і оглядаю. Тому об’єктивно необхідно збільшити кількість людей, які будуть допомагати впроваджувати доступність, щоб ми зробили те, що запланували в Стратегії доступності і у заходах, щоб це не був популізм, а реальні речі. Адже доступність – це про гідність повагу і рівність», – наголосила Ірина Маруняк.
Нагадаємо, у квітні минулого року у Львові вперше в Україні впровадили посаду уповноваженої з питань доступності як відповідь на виклики війни та для забезпечення безбар’єрності в місті. Цю посаду обійняла Ірина Маруняк, яка раніше довший час була заступницею міського голови з питань житлово-комунального господарства.
У грудні уповноважена Львівської міської ради з питань доступності отримала відзнаку від Омбудсмана України за впровадження у Львові доступності та безбар’єрності, а також за вагомий особистий внесок у захист прав та свобод людини.
Завдяки Ірині Маруняк у Львові затвердили важливий документ, який структурує діяльність усіх підрозділів міста над створенням доступного і безбарʼєрного простору для всіх мешканців Львівської громади – Стратегію безбар’єрності до 2030 року. Тут враховано усі аспекти безбар’єрності: фізична, інформаційна, цифрова, суспільна та громадська, освітня та економічна. Також у мерії напрацювали чіткий план дій на 2025 рік для втілення запланованих кроків у життя.
У Львові напрацювали та затвердили рекомендації для створення інклюзивного середовища. Тут детально описали, якими мають бути пандуси і підйомники зокрема, облаштування благоустрою довкола будинку, та ін. До прикладу, при облаштуванні пандуса, є вимоги до його габаритів, ухилів, ширини між поручнями, тощо.
Також минулого року у Львівській громаді встановили 55 підйомників та 45 пандусів. Це була рекордна кількість елементів доступності, встановлених за один рік. Їх встановлювали не лише у житлових будинках, але й у закладах освіти і медицини. Водночас для зручності пересування містом понизили 881 тротуарів біля пішохідних переходів та заїздів-виїздів на магістральних вулицях та багато інших заходів. Робота над забезпеченням інклюзивності у Львові – триває.
Біографічна довідка
Ірина Маруняк народилася 08.04.1967 року у м. Львові.
Освіта: Львівський державний університет імені Івана Франка, спеціальність правознавство, кваліфікація – юрист.
Досвід роботи:
1984-1986 – Червоноармійський районний суд, секретар судового засідання;
1991-2001 – юридичний відділ виконавчого комітету Львівської міської ради;
2001-2006 – Сихівська районна адміністрація, завідувач юридичного відділу, заступник голови районної адміністрації;
2006-2013 – Галицька районна адміністрація, голова;
З 2013 – голова Сихівської райадміністрації;
З 01.06.2017 – переведена на посаду директора департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради;
З 21.06.2019 – заступник міського голови з питань житлово-комунального господарства;
З 04.04.2023 – заступник міського голови з питань житлово-комунального господарства, в.о. директора департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради;
З 09.01.2024 – радник міського голови апарату виконавчого комітету Львівської міської ради.
З квітня 2024 року – уповноважена Львівської міської ради з питань доступності.