додому Суспільство Щирецьке водосховище одержить статус регіонального ландшафтного парку

Щирецьке водосховище одержить статус регіонального ландшафтного парку

3

У Львівській міськраді зібрали робочу групу щодо покращення екологічного стану озера Наварія. Науковці та екологи представили результати дослідження Щирецького водосховища з метою його ревіталізації. А голови громад, в межах яких є водойма, розповіли про роботу з впровадження централізованого каналізування і систем очищення.

Повідомила пресслужба Львівської міської ради.

Озеро має площу 115 га та об’єм води 4.15 млн м3. Середня глибина водойми – 3,6 м, а максимальна – 7,8 м. Водосховище розташоване на межі кількох громад, зокрема Пустомитівської, Сокільницької та Солонківської та є технічною водоймою ЛМКП «Львівтеплоенерго».

За словами керівника робочої групи щодо покращення екологічного стану озера Наварія Любомира Зубача, аби зрозуміти реальний стан озера та механізми його покращення, провели ґрунтовне наукове дослідження водойми.

«В цьому дослідженні були певні рекомендації про те, що треба зробити для його покращення. Є певні глобальні речі, в першу чергу йдеться про каналізування. Це доволі довгий процес, але певні зрушення там є. А також маємо рекомендації щодо очистки гирла річок, які впадають в озеро, які зроблять кращу течію для покращення самоочищення. Каналізування десь відбувається в громадах, за два роки воно може бути реалізоване. Також є ідея щодо того, аби зробити цю зону природо-заповідною, щоб захистити це озеро», – розповів Любомир Зубач.

За підсумками дослідження водойми науковці запропонували ряд оптимізаційних заходів щодо покращення якості води та сталого функціонування водосховища:

1.    запровадити систему каналізування в усіх населених пунктах, які розташовані у водозаборі Щирецького водосховища;

2.    розчистити дно водосховища у північній частині – близько 130 тис. м3 мулу;

3.    запровадити систематичний щотижневий санітарно-гігієнічний, гідрохімічний та раз на рік гідробіологічний та екологоботанічний моніторинг вод.

«Наше завдання, коли ми говоримо про відновлення водних об’єктів, полягає в тому, щоб створити для річки такі умови, які дадуть їй можливість самовідновлюватись. Щоб якнайменше після запропонованих заходів ми могли туди втручатися потім. І звісно, що найбільш шкідливими перепонами до відновлення стають будь-які перепони в руслі», – зазначив науковець Юрій Голуб’єв, керівник ТОВ «Екоберег».

Керівники громад розповіли про роботу з централізованим каналізуванням у селах, які межують з озером, та залучення грантових коштів для встановлення очисних споруд.

«Оскільки село Наварія досить близько до Щирецького водосховища, то ми не можемо там розташувати очисні споруди безпосередньо на березі. Ми загалом бачимо це озеро як народний фонд, як фактично напрямок розвитку спорту, веслування, тож в тому напрямку потрібно максимально зберегти природу і, якщо є можливість, не розташовувати там очисні споруди. Для себе ми прийняли рішення цього не робити, а перенаправляти їх на очисні споруди міста Пустомити. Ми виготовили проєкт каналізування села Наварія минулоріч. Досить значна сума необхідна, щоб каналізувати усі будинки села – це 150 млн грн. Але звісно нас не зупиняє і ми шукаємо різні варіанти як це все зреалізувати», – розповів Олег Серняк, міський голова Пустомитівської громади.

«За відсутності крупних промислових підприємств і сільського господарства на території басейнів трьох річок найбільшим забруднювачем є побутова каналізація. Тому без вирішення ситуації з каналізуванням цього всього регіону ми не зможемо кардинально змінити ситуацію», – наголосив Роман Кізима, виконавчий директор асоціації «Львівська агломерація» та заступник директора ЛМКП «Львівводоканал».

Також в управління екології та природних ресурсів міста є пропозиція створити на цій території регіональний ландшафтний парк. Це така природоохоронна рекреаційна установа, створена з метою збереження природної екосистеми і яка матиме функцію відпочинку населення. Йдеться орієнтовно про 164 га. Завданням регіонального ландшафтного парку зокрема є збереження цінних природних та історико-культурних комплексів та створення умов для туризму.

«Тут будуть господарські зони, стаціонарна рекреація та заповідна зона – гирла річок, що важлива для збереження. Будуть умови і для спортивного відпочинку. Також хочемо додатково провести орнітологічне дослідження та вивчити водних мешканців озера», – розповіла Галина Микітчак, керівниця управління екології та природних ресурсів Львівської міської ради.

Нагадаємо, на пляжі біля Щирецького водосховища (озеро Наварія) Львів планує облаштувати спортивно-оздоровчу та реабілітаційну зону. Тут зможуть займатися спортом усі охочі, зокрема проходитимуть реабілітацію наші військові. Ця територія стане частиною екосистеми людяності НЕЗЛАМНІ (UNBROKEN), зокрема UNBROKEN SPORT, яку розвиває місто. Усі витрати, пов’язані з облаштуванням спортивно-оздоровчої та реабілітаційної території біля Щирецького водосховища, бере на себе громадська організація «Спортивний клуб «Отаман».

Зауважимо, що купатися в озері не рекомендовано. Однак якість води дозволяє займатися там веслярством.

Додамо, у 2023 році  Львівська і Пустомитівська міська рада, Сокільницька сільська рада та Басейнове управління водних ресурсів річок Західного Бугу та Сяну підписали меморандум щодо намірів знайти спільні шляхи забезпечення чистоти водосховища та річок, що його наповнюють, – Щирка, Малечковича та Ковир.