Львівське експериментальне підприємство засобів пересування і протезування приєднають до Першого медичного об’єднання Львова. За час повномасштабної війни саме у Першому ТМО пролікували понад 19 тисяч поранених українців, а у майстерні протезування – самостійно виготовили майже 600 протезів, з яких 69 – біонічні.
Повідомила пресслужба Львівської міської ради.
Сьогодні сесія Львівської міської ради прийняла ухвалу про утворення комісії з питань передачі з державної власності у комунальну власність Львівської громади цілісного майнового комплексу державного комерційного підприємства «Львівське експериментальне підприємство засобів пересування і протезування». Зокрема, тут мають намір надавати послуги з протезування та ортезування.
«Дякуємо членам Уряду та Прем’єр-міністру за те, що після наших численних звернень вони прийняли державницьке рішення, і сьогодні ми відкриваємо дорогу для того, щоб продовжити на території міста Львова наші активності по вибудовуванню інфраструктури протезування.
Як відомо, є наша муніципальна система UNBROKEN. Тут ми будемо мати можливість не просто збільшувати кількість виробництв, а виробляти і крісла колісні, й різне обладнання, яке важливе для для людей з інвалідністю, у тому числі для ветеранів. У нас є бачення того, як максимально залучати до цієї праці хлопців і дівчат, які пройшли війну і розуміють потреби людей з інвалідністю», – зауважив міський голова Львова Андрій Садовий.
Національний реабілітаційний центр UNBROKEN – унікальне місце, де дорослі та діти, які постраждали від війни, отримують комплексну кваліфіковану медичну допомогу. Центр створено у відповідь на виклик повномасштабної війни у квітні 2022 року. З того часу й до нині тут отримали допомогу понад 19 тисяч військових та цивільних, жертв російської агресії. З них 350 – діти.
Важливо те, що в центрі UNBROKEN пацієнтам не лише встановлюють протези, тут їх виготовляють. Перша мобільна протезна майстерня була створена у вересні 2022 року. Через рік, завдяки підтримці партнерів, запрацювала велика майстерня, площею 250 кв.м. А у травні 2024 року тут відкрили Центр протезування і ортезування, площею 1000 кв.м. І це перший в Україні центр, що відповідає усім міжнародним стандартам з ортопедії та протезування. Тут є все необхідне обладнання для виготовлення сучасних протезів рук та ніг. Є кімнати для зняття мірок, виготовлення, випробування та примірки штучних кінцівок, облаштовані лабораторія ходьби, аудиторія для навчань спеціалістів та внутрішній дворик для відпочинку пацієнтів. У Центрі також навчають спеціалістів зі всієї України.
Нагадаємо, у 2023 році сесія Львівської міської ради погодилась прийняти протезний завод у власність громади Львова. Відтак, Кабінет міністрів передав завод у власність Львівської громади – про це зазначено в розпорядженні №378-р від 21 квітня 2025 року.
Львівське казенне експериментальне підприємство засобів пересування і протезування розташоване на вул. Рудненській, 10 у Львові. Починалось все з невеликої майстерні ще у 1921 році. Потім майстерня стала підприємством. Десятиліттями воно обслуговувало людей з інвалідністю Волинської, Закарпатської, Івано-Франківської, Львівської та Рівненської областей. Тут виготовляли крісла колісні, триколісні велосипеди, вертикалізатори, протези та ортопедичне взуття. Але через фінансові проблеми завод припинив свою діяльність: багатомільйонні борги зі сплати податків і виплати заробітної плати призвели до різних виконавчих проваджень.