Російський обстріл Львова 4 вересня минулого року пошкодив майже дві сотні будинків. Будинки на вул. Братів Міхновських, 37, 38, 40а зазнали значних руйнувань, що, відповідно до висновків експертів, не підлягають відновленню. Відтак, місто, спільно з постраждалими мешканцями, напрацювали спосіб і механізм допомоги – власникам зруйнованих квартир виплатили компенсацію на придбання нового житла. Натомість учора розпочали демонтувати залишки цих будинків, а на їх місці облаштують громадський простір.
Повідомила пресслужба Львівської міської ради.
«4 вересня Львів зазнав однієї з найважчих атак. Ми втратили 8 наших львів’ян і було пошкоджено будівлі у двох районах нашого міста. Це район вул. Коновальця і район вул. Братів Міхновських. На жаль, в районі вул. Братів Міхновських було кілька будинків, які не підлягають відновленню.
Відтак, з міського бюджету ми виплачували кошти на тимчасову оренду житла всім постраждалим мешканцям в обох районах. А мешканцям тих будинків, які не підлягають відновленню, також виплачували компенсацію за оренду житла, а також виплатили кошти на придбання іншого житла. Таку виплату отримали мешканці 20 квартир, а загалом це 30 співвласників помешкань. Вони отримали 48,4 млн грн з бюджету міста Львова, щоб придбати аналогічні квартири.
Натомість сьогодні розпочали роботи з демонтажу будинків, які не підлягають відновленню. Розпочали з будинку на вул. Братів Міхновських, 38. На місці демонтованих будинків буде облаштовано громадський простір – з озелененням, лавочками тощо. Проєкт простору розробив Інститут просторового розвитку. Дякуємо всім, хто зголосився допомогти в цьому. Адже демонтаж проводимо за позабюджетні кошти», – розповів Андрій Москаленко, перший заступник міського голови Львова.
За словами Ігора Савки, голови Залізничної районної адміністрації, загалом у Залізничному районі після обстрілу 4 вересня було пошкоджено 60 будинків. У перші дні комунальні служби намагалися максимально зробити все, що необхідно, і можливо зробити першочергово і вже далі планували складніші ремонти з відновлення. Роботи відбувалися як за кошти міського бюджету та за кошти благодійних організацій, які долучилися до ініціативи «Візьми будинок під опіку».
Щодо рішення про виплату компенсації для придбання нового житла, тим мешканцям чиї будинки не підлягають відновленню, то його напрацювали спільно з мешканцями. Для цього провели не одну зустріч, щоб напрацювати ту модель, яка буде прийнятною для всіх. Далі прийняли відповідну ухвалу сесії ЛМР, де визначили коефіцієнт компенсації за 1 м2 і відповідно до нього вже визначили суму компенсації за кожне помешкання з урахуванням площі квартири.
«Дякуємо мешканцям за спільну працю і терпіння. Багато разів зустрічалися поки напрацювали відповідне рішення. Спочатку ми пропонували, що допоможемо придбати нове житло, однак мешканці захотіли, щоб місто виплатило їм кошти, а вони самі вже придбають собі житло, де захочуть», – відзначив Ігор Савка.
Серед постраждалих мешканців пенсіонер Олександр Бойко, який проживав у будинку на вул. Братів Міхновських, 40. Коли стався вибух Олександр подзвонив брату Геннадію і сказав, що у нього все горить. Пан Геннадій швидко приїхав і забрав брата. Перших кілька місяців Олександр жив у модульному містечку, а потім, за кошти міста на оренду житла, йому винайняли кімнату у хоспісі.
«Нам дуже усі допомагали. Міська рада з нами працювала. Важко було. Були постійні дискусії як і що робити. Але все вирішили. Ми отримали кошти на нове житло. Грошей дали достатньо. Брат вже має квартиру. Зараз там робимо ремонт. У брата була однокімнатна квартира і придбали таку ж на вул. Олени Степанівни. Не хотіли змінювати район.
Було дуже багато допомоги. Не знаю як би ми без неї вижили. Та вижили б якось, але набагато гірше», – каже Геннадій Бойко, брат Олександра.
Також уже придбали нове житло батьки Віктора Стабровського, співвласника квартири у будинку на вул. Братів Міхновським, 38. Теж вирішили не змінювати район і придбали квартиру на вул. Залізничній.
«Коли стався вибух, то моїм батькам, насправді, дуже пощастило врятуватися. Мій батько – інвалід, немає ноги, у момент обстрілу пішов у туалет, а мати пішла на кухню читати новини, куди що летить. І саме в цей час стався вибух і на ліжко, де вони сплять, обвалилася вся штукатурка – це десь 300 кг. А гіпсокартон, який був на кухні просто їх врятував.
Завдяки коштам від міста нам компенсовували оренду житла і виплатили кошти на придбання нового. Вже купили квартиру на вул. Залізничній. Навіть у кращому стані ніж було наше – з кращим ремонтом, з кращим подвір’ям. І ще залишилися кошти, щоб зробити певний ремонт, оскільки батько інвалід, і треба облаштувати певні речі, щоб йому було зручно пересуватися», – розповів Віктор Стабровський.
Нагадаємо, вранці 4 вересня 2024 р ворог здійснив комбіновану атаку по Львову ракетами та шахедами. Внаслідок атаки загинуло 8 людей, з них 1 дитина. Ще 71 людина потребувала медичної допомоги, з них 10 дітей. Руйнувань зазнали 189 будівель. Місто виплачувало постарждалим мешканцям компенсацію за пошкоджені вікна, двері, залиття квартир, а також компенсацію на тимчасову оренду житла.