Російські війська цілеспрямовано атакують готелі в Україні, в яких проживають представники ЗМІ, щоб перешкоджати висвітленню війни.
Про це йдеться у звіті міжнародної недержавної організації із захисту прав людини та свободи слова «Репортери без кордонів» (RSF) і української правозахисної організації Truth Houds (ТH), передає Укрінформ.
«Від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну 24 лютого 2022 року як українські, так і іноземні журналісти потрапляють під російський вогонь – навіть у готелях, які також є їхнім робочим місцем. У новому звіті «Репортерів без кордонів» та української правозахисної організації Truth Hounds задокументовано ці напади, які прирівнюються до воєнних злочинів і не повинні залишатися безкарними», – йдеться у звіті.
Як наголошується, за трохи більше ніж три роки – з 24 лютого 2022 року по 15 березня 2025 року – російські збройні сили завдали 31 удару по 25 українських готелях, більшість з яких розташовані в регіонах поблизу лінії фронту, таких як Харків, Донецьк, Дніпро, Одеса і столиця України – Київ. Лише один з цих готелів використовувався у військових цілях; у всіх інших проживали цивільні особи, зокрема журналісти, зауважують організації.
Один співробітник ЗМІ, радник з питань безпеки Reuters Райан Еванс, загинув під час обстрілу готелю в серпні 2024 року в Краматорську на сході України. Загалом 25 журналістів і працівників ЗМІ потрапили під обстріли готелів, щонайменше семеро з них отримали поранення, йдеться у доповіді.
«Російські удари по готелях, які приймають журналістів в Україні, не є ані випадковими, ані безпричинними. Ці будівлі не є «українськими військовими базами», а журналісти в них не є «найманцями», всупереч дезінформаційному наративу, який невпинно просувають на всіх рівнях російської влади та прокремлівських ЗМІ. Ці атаки є частиною ширшої стратегії, спрямованої на те, щоб посіяти терор і зменшити висвітлення війни. Спрямовані проти цивільної інфраструктури, вони порушують міжнародне гуманітарне право і є воєнними злочинами. Винні мають бути притягнуті до відповідальності», – сказала регіональна представниця RSF в Україні Полін Мофре.
Керівник Департаменту досліджень Truth Hounds Роман Коваль зазначив, що російські напади на готелі в Україні є систематичними і цілеспрямованими, з чіткою внутрішньою логікою і часом, що відрізняє їх від багатьох інших ударів по цивільній інфраструктурі. «Враховуючи характер гостей готелів під час збройного конфлікту у прифронтових регіонах – працівники ЗМІ, гуманітарні працівники – та неодноразову, навіть зростаючу, інтенсивність цих атак, можна припустити, що метою є не лише знищення будівель, а й залякування або заподіяння шкоди тим, хто в них перебуває», – зауважив він.
Зазначається, що кількість російських атак на цивільні готелі в Україні, явно спрямованих на перешкоджання незалежному висвітленню війни, зросла: вісім сталося у 2022 році, п’ять у 2023-му, 14 у 2024 році та чотири за перші два місяці 2025 року.
До того ж, ці атаки повторюються з певною періодичністю. 27 із 31 удару сталися, зокрема, в Харкові, Донецьку, Одесі та Дніпрі, 23 атаки сталися вночі, між 20:00 та 8:00, коли в готелях найбільше людей.
Щонайменше 15 ударів було завдано ракетами, випущеними з систем 9К720 «Іскандер», відомих своєю точністю. Деякі з них мають похибку лише близько 20 метрів.
Ці удари змінили умови роботи українських та іноземних журналістів, констатують правозахисні організації. З 2023 року 64% українських журналістів та 43% іноземних кореспондентів уникають зупинятися в готелях поблизу фронту; 13% усіх опитаних журналістів були змушені скоротити або призупинити роботу в цих регіонах; 64% українських та міжнародних журналістів повідомляють про логістичні перешкоди для їхньої роботи через складнощі з доступом до безпечного житла; 44% журналістів страждають від стресу або психологічних травм після нападів на готелі.
Звіт також містить рекомендації RSF та ТH для української влади, міжнародних судів, редакцій та цифрових платформ.