З 19 по 25 травня Україна відзначає Національний тиждень безбар’єрності — ініціативу, покликану привернути увагу до важливості доступності у всіх сферах життя. Львів активно долучається до цієї події: впродовж тижня в місті відбудеться низка заходів, щоб більше розповісти, як безбар’єрність стає новим стандартом міського простору.
Повідомила пресслужба Львівської міської ради.
Вівторок, 20 травня, о 15:00 год у палаці Хоткевича (вул. Кушевича, 1) відбудеться розмова на тему «Доступна культура». Спікери – представники культурних інституцій Львова розказуватимуть про свій досвід впровадження доступності, а також відбудеться екскурсія та жива розповідь про впровадження доступності у палаці Хоткевича. Вхід вільний.
У середу, 21 травня, у школах Львова проведуть тематичні уроки для учнів початкових класів на тему безбар’єрності.
Четвер, 22 травня, та у п’ятницю, 23 травня, об 11:00 год відбудеться майстерклас з цифрової грамотності та користування е-сервісами ЦНАП для нечуючих на жестовій мові (вул. Чупринки, 85).
У четвер, 22 травня, о 12:00 год у Сенсотеці (вул. У. Самчука, 22) говоритимуть “Про сенси та доступність у Сенсотеці”. Розмова про історію безбар’єрного простору Львівської муніципальної бібіліотеки Сенсотеки як приклад фізичної, інформаційної, освітньої, громадянської безбар’єрности. А також відбудеться практична демонстрація переваг безбар’єрного простору у цьому закладі. Вхід вільний.
Протягом тижня на всіх талонах клієнтів під час прийому у ЦНАП розміщуватимуть інформаційні повідомлення про важливість безбар’єрності. Це ще один крок до підвищення обізнаності мешканців про доступність міського простору.
Також впродовж тижня на сторінках у соцмережах Центру надання послуг учасникам бойових дій буде розміщено багато корисної відеоінформації про безбар’єрність очима ветеранів.
Водночас управління соціального захисту у своїх соцмережах нагадає про всі послуги, які можуть отримати у Львові маломобільні групи населення.
Як відзначає заступниця міського голови Львова з питань доступності Ірина Маруняк, безбар’єрність сьогодні має бути новою нормою життя. І формувати її – це не лише завдання влади, але й бізнесу, громади і кожного зокрема.
«Я завжди наголошую, що безбар’єрність і доступність – це мова не лише про пандуси і підйомники, доступний транспорт, понижені бордюри на переходах тощо. Це також про гідність і повагу до кожної особи нашого суспільства і розуміння важливості цієї теми. Можливість вийти з дому і поїхати транспортом на роботу, на навчання, сходити в кафе, ЦНАП, лікарню та ін. Кожна людина моє реалізувати свої потреби.
Відтак, впродовж цього тижня на простих речах хочемо вчергове привернути увагу до важливості безбар’єрності і доступності», – розповіла Ірина Маруняк.
До відома, відповідно до норм Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року, передбачено створення безбар’єрного простору в Україні за шістьма основними напрямками:
- фізична безбар’єрність – створення середовища, в якому громадські споруди та публічні місця, транспорт і послуги є фізично доступними для всіх суспільних груп.
- інформаційна безбар’єрність – умови, за яких люди, незалежно від їх функціональних порушень чи комунікативних можливостей, мають доступ до інформації в різних форматах та з використанням технологій, що враховують їх потреби та можливості.
- цифрова безбар’єрність – забезпечення доступу до інформації, комунікації, публічних та інших послуг онлайн для всіх суспільних груп, включаючи літніх людей, людей з інвалідністю, людей, які проживають у сільській місцевості тощо.
- суспільна та громадянська безбар’єрність – передбачає забезпечення рівних можливостей участі всіх людей та суспільних груп у житті громад та держави.
- освітня безбар’єрність – створення рівних можливостей та вільного доступу до освіти, включаючи освіту протягом життя.
- економічна безбар’єрність – забезпечення умов та можливостей для працевлаштування, заняття підприємництвом молоді, жінок, літніх людей, людей з інвалідністю тощо.