Дрогобицький державний педагогічний університет імені Івана Франка є одним з двох вишів в Україні, які отримали підтримку від Google.org для розширення доступу до освіти з кібербезпеки. У межах гранту університети-учасники отримали можливість надати студентам практичний досвід через стажування, наставництво від професіоналів з кібербезпеки та хакатони.
Повідомила пресслужба університету.
У квітні-травні Дрогобицький університет став центром цифрової безпеки для школярів Львівщини. У межах освітньої ініціативи, підтриманої міжнародними партнерами Virtual Routes та Google.org, тут відбувся регіональний хакатон з кібербезпеки — багаторівнева подія, яка охопила сотні учасників, десятки шкіл і три етапи змагання.
На першому відбірковому етапі учасники створювали власні симуляції інтернет-загроз. Формат був відкритий: Google Forms, Canva, PowerPoint, Python-гри чи інтерактивні PDF. Мета — змоделювати ситуацію шахрайства, де користувач має обирати дії, вчитися на помилках і дійти до висновків. Прийом робіт тривав до середини травня, після чого оргкомітет отримав понад 40 симуляцій з усіх куточків області.
Журі відібрало 20 найкращих команд, які були запрошені до участі в очному півфіналі що відбувся 20-22 травня. З вітальним словом до учасників звернулися: Юїнг Мак, керівник проєктів у Virtual Routes; Ігор Столярчук, декан факультету фізики, математики, економіки та інноваційних технологій Дрогобицького університету, професор, доктор фізико-математичних наук; Дмитро Карпин, керівник проєкту, доцент, кандидат фізико-математичних наук. З доповідями та вокршопами на тематику кіберзагроз та основних тенденцій у сфері кібербезпеки виступили члени журі: Андрій Тужиков, ІТ-фахівець, розробник в сфері АІ; Андрій Григорович, доцент, кандидат технічних наук, Instructional Designer Lead в Prometheus; Роман Лешко, кандидат фізико-математичних наук, доцент кафедри фізики та інформаційних систем ДДДПУ.
За умовами участі у півфіналі кожна команда мала 5 хвилин на презентацію свого проєкту й ще 5 хвилин — на відповіді журі. У залі зібралися учні, вчителі, експерти з кібербезпеки, викладачі та представники громад. Симуляції охоплювали такі теми: фішинг, вішинг, смишинг, QR-шахрайство; фейкові листи, зламані чати, шахрайство в Instagram і Telegram; deepfake і підміна сторінок входу; захист акаунтів Google, шкідливі додатки, недбалість до паролів.
Формати вражали — від симуляцій з оцінкою безпеки, до казкових сюжетів з героями та голосовою озвучкою. Усі команди отримали іменні сертифікати, а також унікальні номінації, які відзначили сильні сторони кожного проєкту: «Обачна гра», «Рівень безпеки», «Гра-протистояння», «Життєві приклади», «Найказковіша кіберісторія» та інші.
У фінал вийшло 6 команд: «Goncharivka» (Золочівський ліцей Золочівської міської ради Золочівського району); «Фенікс» (Стебницька гімназія 11 імені Тараса Зозулі Дрогобицької міської ради); «Енігма» (Гімназія № 17 Дрогобицької міської ради); «Кодівниці» (Яворівський ЗЗСО І-ІІІ ступенів 2 Яворівської міської ради); «Вишиті гуси» (Ліцей 1 Зимноводівської сільської ради); «BlackShield» (КЗ ЛОР «Обласний науковий ліцей», м. Дрогобич). Вони взяли участь у інтенсивному очному етапі — справжньому випробуванні навичок і командної взаємодії.
Команди отримали комп’ютери, на яких були заховані кіберзагрози, вразливості, приховані файли або підозріла активність. За 2 години команди повинні були: знайти загрози; описати виявлені проблеми; запропонувати рішення; сформулювати рекомендації. Кожна команда захищала свої висновки перед журі — як під час справжнього аудиту.
Журі визначило команди, які найкраще виявили всі загрози, подали найчіткіший аналіз, проявили уважність, креативність і цифрову культуру: 3-є місце посіли команди: «Goncharivka», «Енігма», «Кодівниці»; 2-ге місце – «Фенікс», «BlackShield»; переможцями стала команда «Вишиті гуси». Усі фіналісти отримали командні дипломи та подаруни.
Фінал став кульмінацією тривалого процесу навчання через практику. Учасники не лише прокачали знання, а й відчули себе кіберконсультантами, тренерами, дослідниками — тими, хто здатен поширювати цифрову безпеку серед ровесників.
-Хочу відзначити неймовірну організацію, за що велике дякую! Тема хакатону – кібербезпека – на мою думку, дуже актуальна у сучасному світі і, особливо, в Україні в умовах повномасштабного вторгнення рф. Адже кібербезпека – одна зі складових гібридної війни. Приємно зазначити високий рівень учасників та представлених ними рішень, які дозволили продемонструвати глибокі знання та творчий потенціал. Сподіваюся, що отримані на хакатоні знання та враження будуть поштовхом для подальшого зростання та розвитку учасників в сфері IT. – зазначив Андрій Григорович, доцент, кандидат технічних наук, Instructional Designer Lead в Prometheus.
Нагадаємо, що хакатон — це частина масштабної програми з підвищенням обізнаності громад про кіберзагрози та розвитком практичних навичок цифрового захисту, яку Дрогобицький державний педагогічний університет імені Івана Франка впроваджує в межах програми Cybersecurity Seminar від Virtual Routes за грантової підтримки Google.org
Кібербезпека — це нова грамотність. І ми пишаємось тим, що саме в стінах Дрогобицького педагогічного університету юні мешканці Львівщини роблять перші впевнені кроки до цифрової стійкості та свідомого онлайн-середовища.