Історичний проєкт «Локальна історія», Посольство Швейцарії в Україні та ЛКП «Львівелектротранс» запустили онлайн-платформу про історію трамвая в Україні та Європі. Проєкт став результатом спільних зусиль команди істориків, журналістів та дизайнерів. Сайт має три секції: хронологію розвитку трамвайної мережі в Україні та Європі, основні моделі трамваїв, які курсували у Львові, а також інформацію про швейцарську ініціативу з передачі трамваїв Львову.
Повідомила пресслужба Львівської міської ради.
Новостворену платформу можна знайти за посиланням – https://trams.localhistory.org.ua/ .
«Цей проєкт не лише про історію трамвая, а про спільний міський досвід: як змінювалися вулиці, ритм життя, уявлення про комфорт і громадський простір. Це також спроба показати, що історія українських міст нерозривно пов’язана з ширшим європейським контекстом», – підкреслила важливість проєкту головна редакторка сайту «Локальної історії» Аліна Брода.
Інформація з платформи вийде і друком – у червневому номері журналу «Локальна історія».
Головна особливість сайту – це таймлайн, який об’єднує історію розвитку трамваїв в Україні, Швейцарії та Європі, починається з 1807 року. Від перших рейсів у Лондоні, найдовшої трамвайної мережі у Женеві та безпілотного трамвая у Потсдамі до найважливіших подій з трамвайної історії Львова, Києва, Житомира, Харкова, Конотопа, Вінниці та інших міст України.
Ілюстрації для платформи створила львівська ілюстраторка та дизайнерка Богдана Давидюк.
«Для нас це чергова можливість дослідити деталі історії крізь призму сьогодення. Саме тому, створюючи дизайн сайту, ми зробили ставку на виразну та сучасну типографіку в заголовках, яскраві акцентні кольори, тематичні картки статей у формі трамвайних квитків та увагу до деталей — усе, що могло б візуально оживити історію трамвая для сучасного читача», – зазначив Андрій Шевчук, артдиректор дизайн-студії Shum, яка розробляла платформу.
Користувачі можуть дізнатися, як змінювалася трамвайна інфраструктура у Львові з 1894 року і дотепер. Журналісти зібрали інформацію про 9 моделей трамваїв, які курсували вуличками Львова: від «кінки» до швейцарських «томатів» з архівними фото, характеристиками кожної з моделей та цікавими фактами з експлуатації.
На платформі також зібрана інформація про те, як зародилась ідея передачі швейцарських трамваїв Львову, у чому особливість цих моделей та як вони вписались у львівські вулички. QR-коди з посиланням на платформу розмістили і у салонах трамваїв, які Швейцарія нещодавно передала Львову.
«І в Швейцарії, і тут, у Львові, люди пишаються історією розвитку трамвайної інфраструктури та розмаїттям моделей. Тепер львів’яни будуть користуватись нашими бернськими трамваями, а незабаром також трамваями зі швейцарського кантону Базель-Ланд. Під час подорожі на роботу або навчання вони зможуть просканувати QR-код та дізнатись щось цікаве для себе», – поділився Посол Швейцарії в Україні Фелікс Бауманн, який зміг протестувати платформу під час свого нещодавнього візиту до Львова.
Директор ЛКП «Львівелектротранс» Василь Пецух висловив вдячність швейцарським партнерам за підтримку: «Це вперше в історії львівського трамвая наші швейцарські партнери інвестують не лише у матеріальні речі, а й у популяризацію історії трамвая».
Нагадаємо, проєкт «Бернські та базельландські трамваї для Львова» реалізується за підтримки Державного секретаріату Швейцарії з економічних питань і включає передачу 11 трамваїв моделі Vevey від бернської компанії Bernmobil, навчання технічного персоналу, проведення комплексного аналізу трамвайної інфраструктури Львова та дослідження для покращення роботи диспетчеризації та логістики. Окрім цього, Львів безоплатно отримає 23 трамваї Schindler Be 4/8 від компанії Baselland Transport зі швейцарського кантону Базель-Ланд та ще 10 менших вагонів – для запасних частин.