30 та 31 травня на сцені Львівської національної опери відбулася прем’єра опери «Золотий обруч» Бориса Лятошинського. Ця постановка стала однією з ключових подій до 125-річчя театру та 130-річчя від дня народження композитора. Опера, створена за мотивами повісті Івана Франка «Захар Беркут», вперше за часів незалежності України знову зазвучала у стінах театру – вперше за 55 років.
Повідомила пресслужба Львівської ОВА.
«Золотий обруч» – це про боротьбу, памʼять і силу єдності. Це опера про кожного з нас – про вибір, гідність і спадкоємність поколінь. Постановка розпочала реалізацію одного із пріоритетних напрямів програми розвитку Львівської національної опери «Український прорив» (керівник проєкту Василь Вовкун) щодо залучення широкого кола українських театральних режисерів до оперних постановок.
Під час урочистого заходу голова Львівської ОВА Максим Козицький та Галина Григоренко вручили державні нагороди артистам Львівської національної опери. Звання «Заслужений артист України» отримали:
- Тарас Бережанський – соліст опери, провідний майстер сцени;
- Максим Ворочек – соліст опери;
- Арсен Марусенко – артист балету, провідний майстер сцени;
- Ігор Міхневич – соліст опери (зараз служить в ЗСУ);
- Маріанна Цвєтінська – солістка опери, провідний майстер сцени;
- Юрій Шевчук – соліст опери, провідний майстер сцени.
Ці нагороди стали визнанням вагомого особистого внеску у розвиток національної культури і театрального мистецтва, вагомих творчих здобутків і високої професійної майстерності.
Привітала Львівську оперу з цією визначною подією перша заступниця міністра культури та стратегічних комунікацій України Галина Григоренко.
«Для мене ця історія почалася з того, що до мене звернулася Асоціація «Опера Європа» з питанням: як вони можуть допомогти Україні.
Я запропонувала поділитися знанням про українську музику, і вибір природно зупинився на Борисові Лятошинському та його опері «Золотий обруч». Цей мистецький експеримент набирав обертів, а оркестр, хор і солісти стали справжнім втіленням того, чим є українська опера. Її музична мова – це мова гідності, памʼяті, сили.
Ми зробили переклад тексту, адже ця музика і ця історія резонують з подіями, які ми переживаємо сьогодні. «Золотий обруч» – це символ, за який тримається вся громада. Він обʼєднує нас навколо спільних цінностей, що були актуальні тоді, та залишаються актуальними і сьогодні – гідності, честі та боротьби за свою землю.
Львівська національна опера знову задає високу планку, і я щиро вітаю всіх, хто причетний до цього проєкту – і на сцені, і поза нею. Адже тільки завдяки спільній праці можливий такий результат, який ми побачили сьогодні», – наголосила Галина Григоренко.
Вистава відбулася за підтримки Фундації Лятошинського, благодійного фонду «Фундація імені Князів Острозьких». Генеральний партнер – «Ощадбанк».