Львів затвердив новий порядок надання допомоги мешканцям, чиє житло постраждало внаслідок ракетних ударів або атак дронів. Мета – забезпечити чіткий, справедливий і зрозумілий механізм компенсацій для львів’ян, які опинились у складній ситуації.
Повідомила пресслужба Львівської міської ради.
Цей Порядок є універсальним і застосовується до всіх випадків пошкодження житла внаслідок надзвичайної ситуації, спричиненої агресією рф – як щодо обстрілу 12 липня 2025 року, так і до попередніх чи можливих майбутніх атак.
Виплати здійснюються за рахунок резервного фонду бюджету Львівської громади.
Порядок передбачає матеріальну допомогу для мешканців будинків, які зазнали пошкоджень внаслідок вибухової хвилі, уламків або затоплення після обстрілу. Йдеться як про часткові відшкодування (наприклад, за вікна чи двері), так і про компенсацію витрат на ремонти квартир, дахів у приватних будинках.
Допомога призначається:
• мешканцям Львівської громади, які фактично проживали у пошкодженому житлі на момент атаки: власникам / співвласникам житла або зареєстрованим особам;
• одному представнику від кожного домогосподарства (квартири/будинку).
Рішення передбачає такі суми виплат:
• до 8 000 грн – на відновлення вхідних дверей;
• до 12 000 грн за кожне вікно чи балконний блок;
• 15 000 грн – у випадках затоплення через зруйнований дах;
• індивідуальні суми – на відновлення дахів або проведення ремонту квартир (визначаються виконкомом на основі офіційної вартості 1 кв.м житла на день звернення).
Важливо: якщо мешканець вже отримав компенсацію на вікна чи двері, а згодом звертається за допомогою на ремонт житла загалом – сума попередньої допомоги враховується.
«Цим рішенням ми уніфікували підхід до надання допомоги, бо, на жаль, маємо звернення після останнього удару 12 липня. Наразі – 18 звернень щодо заміни дверей (це близько 144 тис. грн) і 529 пошкоджених вікон – а це понад 6 млн 348 тис. грн. Очікуємо, що кількість заяв ще зростатиме.
У ці дні Львів згуртувався: допомагали всі – місто, бізнес, мешканці. А ми, як місто, беремо на себе частину тієї допомоги, яку можемо забезпечити коштом міського бюджету. Надалі працюватимемо з усіма, хто звернеться, щоб кожен, хто постраждав, отримав підтримку», – зазначає Тетяна Колесник, керівниця міського управління соціального захисту.
Заяву на компенсацію потрібно подати не пізніше 6 місяців після обстрілу – до найближчого ЦНАПу.
Подати заяву може власник/співвласник чи зареєстрований мешканець квартири, або уповноважена особа – за наявності відповідних документів.
До заяви потрібно додати:
• копію паспорта та ІПН;
• банківські реквізити;
• документ, що підтверджує право власності або реєстрацію за відповідною адресою;
• за можливості – чеки, акти, договори, кошториси;
• усі копії мають бути підписані заявником.
Після подання:
• районна адміністрація здійснює обстеження пошкодженого житла (у термін не пізніше 1 місяця з дня обстрілу);
• у разі підтвердження збитків, документи передаються в управління соціального захисту;
• далі готується проект рішення виконкому, який і визначає суму компенсації;
• після затвердження рішення виплата надходить на банківський рахунок заявника.
Нагадаємо, вночі 12 липня 2025 року росія здійснила комбіновану атаку на Львів ракетами та дронами. Вибухи пролунали в кількох районах міста. Пошкоджено 46 житлових будинків, вибито 522 вікна, 15 квартир непридатні для проживання, зруйновано 20 автомобілів.
Постраждали понад 20 об’єктів бізнесу, корпуси Львівської політехніки, будівлі міських судів, промислові об’єкти. Один із будинків – на вул. Олени Степанівни, 35 – за висновками експертів, не підлягає відновленню. Місто розглядає питання про компенсацію на купівлю нового житла для його мешканців.
На вул. Стороженка, 11 від ранку суботи продовжує працювати тимчасовий виїзний Центр надання адміністративних послуг. Фахівці ЦНАП спільно із соціальними працівниками надають консультації та приймають заяви на різні компенсації від мешканців та підприємців, майно яких постраждало від російського обстрілу Львова 12 липня.
Довідково
Після ракетної атаки 4 вересня 2024 року, коли було пошкоджено 189 будівель, місто продовжує надавати системну підтримку. Станом на 14 липня 2025 року: подано 485 звернень; здійснено 569 виплат; загальна сума виплачених компенсацій – понад 28,6 млн грн.
Зокрема: Залізничний район – 363 звернення: 341 виплата за вікна – 8,5 млн грн; 62 за двері – 490 тис. грн; 9 ремонтів квартир – 9,24 млн грн; 15 дахів – 7,5 млн грн; 4 виплати через залиття – 60 тис. грн.
Франківський район – 122 звернення: 118 виплат за вікна – 2,87 млн грн; 20 за двері – 154,9 тис. грн.
Люди отримували кошти на відновлення вікон, дверей, дахів, ремонт приміщень, а також компенсацію за тимчасову оренду житла.
Детальну консультацію можна отримати у районній адміністрації або найближчому ЦНАПі. Місто продовжує бути поруч із тими, хто постраждав.