щоб спонукати його до низки реформ. Про це пише The Washington Post.
Видання нагадує, що минулого місяця в телефонній розмові з міністром закордонних справ України Дмитром Кулебою держсекретар США Ентоні Блінкен «підкреслив важливість збереження Україною прогресу в боротьбі з корупцією, реалізіції верховенства закону та економічних реформ».
Затримка першої розмови між керівниками двох держав пов’язана із намаганням Білого дому спонукати уряд України до активнішого виконання цих пунктів.
«Замість цього нова адміністрація США намагається спонукати Зеленського боротися з повсюдною корупцією в його власній країні, що життєво важливо для стабілізації її економіки і збереження її незалежності від Росії», – пишуть WP.
Наголошується, що Зеленський прийшов до влади на тлі обіцянок «боротися з олігархами, брудними суддями і мафією», проте в минулому році стався відкат: були звільнені реформатори з уряду і глава НБУ Яків Смолій, загальмовані судові реформи і судові заходи проти олігархів.
Це призвело до призупинення виплат Україні за програмою на 5 млрд від Міжнародного валютного фонду і викликало занепокоєння прихильників України в США.
Проте Зеленський все ж намагається відповісти Байден – зокрема, були введені санкції проти лідера ОПЗЖ Віктора Медведчука і близьких до нього телеканалів, відкриті кримінальні справи проти трьох екс-топ-менеджерів «ПриватБанку», була спроба президента провести через парламент судову реформу і висловлено подяку США за санкції проти Коломойського.
«Але президент (Зеленський, – ред.) повинен продемонструвати більшу стійкість у цій боротьбі. Він повинен наполягати на судовій реформі, відновити незалежність НБУ і виключити будь-які спроби послабити НАБУ. Він повинен недвозначно порвати з Коломойським і підтримати кримінальну справу проти нього», – пише WP.
Наголошується, що у Зеленського зараз є як ніколи висока можливість налагодити партнерство з Байденом, яке може «рішуче допомогти Україні вирватися з впливу Росії і приєднатися до демократичного Заходу».
Речниця президента України Юлія Мендель вважає, що для організації телефонної розмови лідерів держав необхідно лише підготувати платформу.
Проте у Білому домі наголосили, що телефонна розмова між Зеленським і Байденом може бути відкладена на майбутнє, оскільки у Вашингтоні зараз «на порядку денному дуже багато питань». Водночас, у Вашингтоні наголосили, що хоча Байден ще й не дзвонив Зеленському, але вже зробив заяву щодо України.
Раніше конгресвумен від Демократичної партії Марсі Каптур заявила, що Джо Байден сприятиме європейській інтеграції України та Білорусі. Сам Байден під час телефонної розмови із президентом Росії Володимиром Путіним нагадав, що Америка рішуче підтримує суверенітет України.
Атлантична рада вважає, що на тлі уповільнення реформ в Україні, адміністрація Джо Байдена готова підштовхувати Київ до змін, інколи навіть «у жорсткій формі, але з добрими намірами».
Також адміністрації президента США Джо Байдена запропонували оновити стратегію США щодо України.