Акценти «Колективна безвідповідальність»: як львівський Виконком роздає дозволи на забудову...

«Колективна безвідповідальність»: як львівський Виконком роздає дозволи на забудову міста

-

«Колективна безвідповідальність»: як львівський Виконком роздає дозволи на забудову міста

Акценти «Колективна безвідповідальність»: як львівський Виконком роздає дозволи на забудову міста

Через потужні теми забудови Львова новим житлом в місті виникла дискусія стосовно того, хто саме має видавати містобудівні умови та обмеження, без яких не може обійтись жодне нове будівництво. Міський голова Львова Андрій Садовий та його команда відстоюють право погодження цих документів Виконавчим комітетом Львівської міськради. Водночас значна частина депутатів міської ради та профільних фахівців вимагають передати цю функцію головному архітектору міста.

Аргументи сторін та переваги варіантів, пише “Вголос“.

Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки – це документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проєктування і будівництва. Зокрема:

  • поверховість
  • щільність забудови земельної ділянки,
  • відступів будинків і споруд від червоних ліній,
  • межі земельної ділянки,
  • благоустрій  та озеленення,
  • інші вимоги до об’єктів будівництва.

Щедрий Виконком імені Андрія Садового 

Зауважимо, що саме з третьою каденцією міського голови Львова (2015-2020 рр) пов’язано помітне зростання кількості видачі містобудівних умов та обмежень, а як наслідок – і нової житлової забудови. Зокрема, як повідомляє пресслужба ЛМР, лише за 2019-й рік у Львова було здано в експлуатацію понад  1 100 000 кв. м житла, і за цим показником Львів вийшов на третє місце в Україні. З огляду на те, що всього за 2019 рік в Україні здали в експлуатацію близько 11 млн кв. м., у Львові було зведено 10% всього нового житла в Україні.

Після 2014-го року у Львові розпочався справжній будівельний бум, який відобразився зокрема і в кількості виданих містобудівних умов та обмежень. Зокрема, за даними видання “Наші гроші“, з липня 2017 по серпень 2019-го року Виконком ЛМР видав 209 містобудівних умов та обмежень.

Як заявляла в березні 2021-го року у коментарі для ЗМІ очільниця юридичного департаменту ЛМР Гелена Пайонкевич, практика видачі містобудівних умов розпочалась орієнтовно в 2016-у році. Раніше містобудівні умови та обмеження видавав головний архітектор міста.

«Позиція виносити містобудівні умови і обмеження на розгляд виконкому була, щоб забезпечити публічність і можливість обговорення. Закон про регулювання містобудівної діяльності дає дуже мало підстав для відмови видачі містобудівних умов і обмежень. На виконкомі присутній забудовник, громадськість бере активно участь в обговореннях», – пояснила тоді посадовиця.

Як все пішло не за планом 

Попори слова Гелени Пайонкевич, слід зауважити, що за минулої каденції Андрія Садового Виконком ЛМР знаходив дуже мало підстав для відмови у видачі містобудівних умов та обмежень. Зокрема, тоді міського голову, який очолює Виконком, та чиновників, яких він призначає членами Виконкому, не бентежило те, що видані ними  дозволи на будівництво порушують Генеральний план Львова.

За даними видання «Наші Гроші», лише з 2017-го по 2019-й рік було видано 130 містобудівних умов та обмежень, які суперечать Генеральному плану міста. Зокрема, 39 житлових новобудов з’явилось на територіях, які були призначені для промислового виробництва. 37 житлових комплексів з’явилось на територіях, запланованих під громадську забудову та соціальну інфраструктуру. Ще 10 ЖК постало на територіях санітарних зелених насаджень.

Однозначним рекордсменом тут виступають території, які за генеральним планом міста призначені під малоповерхову житлову забудову. У сукупності Виконком видав 47 дозволів на будівництво на таких ділянках житлових багатоповерхівок.

Зауважимо, як наслідок, у місті відчувається брак соціальної та громадської інфраструктури. Зокрема, за останні 15 років у Львові не ввели в експлуатацію жодного комунального дитсадка. Понад те, за часів всіх каденцій Андрія Садового частина колишніх комунальних дитсадків була продана у приватну власність.

Інший приклад будівництва з порушенням Генплану – ЖК Шенген, який будує на перехресті вулиць Шевченка та Левандівської компанія «Ріел» відомого львівського девелопера Ростислава Мельника, якого пов’язують з міським головою. За генеральним планом, на цій ділянці мав би бути громадський центр з перехоплюючим паркінгом. Це дозволило б розвантажити від авто ділянки на вулицях Шевченка та Городоцькій. проте, станом на зараз тут будують новий житловий комплекс з кількох будинків.

Переущільнення Львова як наслідок попередньої каденції мера

Зауважимо, що оцінювати темпи будівництва у Львові варто дещо з іншої точки зору, ніж у Києві чи інших великих містах України. Слід зазначити, що щільність населення Львова одна з найвищих в Україні, як і в цілому – у Східній Європі.

Площу Львова до створення Львівської громади оцінювали у трохи більше ніж 180 кв. км., проте якщо не враховувати територію двох лісопарків – Винниківського та Брюховицького, то площа міста складає 149 кв. км., а густота населення таким чином сягає 4844 особи на квадратний кілометр. Для порівняння – площа Києва становить 835 квадратних кілометрів, а щільність населення – 3518 на квадратний кілометр, що суттєво нижче за Львів.

Сусідній польський Краків, який має приблизно однакове населення зі Львовом, коштом майже двічі більшої площі має і понад в два рази нижчу щільність населення – лише 2331 особу на квадратний кілометр. Відтак, внаслідок рішень Виконкому забудова Львова на обмежній площі міста стає все щільнішою.

Колективна безвідповідальність колективного органу

Після місцевих виборів 2020-го року Андрій Садовий зберіг за собою більшість владних повноважень. Єдиною зміною для нього стало те, що у Львівській міськраді партія «Самопоміч» втратила абсолютну більшість, а понад половину депутатів складають представники опозиційних до міського голови сил. Проте він зберігає право вето на будь-які рішення ради, а опозиція до Садового не має 2/3 голосів, які дозволили б ці вето подолати.

Проте, саме зі новою каденцією міської ради у Львові заговорили про зміну правил щодо видачі нових містобудівних умов та обмежень. Зокрема, ще у березні голови фракції «Європейська солідарність» в ЛМР Петро Адамик заявив про потребу чітко встановити відповідальну особу, яка погоджуватиме нове будівництво у Львові.

У нас є фахові люди для того, аби видавати містобудівні умови і обмеження – це головний архітектор міста і профільна комісія. Останнє слово має бути за головним архітектором, рекомендації може давати профільна комісія. Вони і нестимуть відповідальність за рішення. Зараз виконком видав містобудівні умови, будівельник збудував так, як хотів, а до відповідальності когось притягнути важко”,  – заявив тоді він.

18 жовтня адвокат Юрій Ломага, депутат Львівської міськради від «ЄС», звернувся до Львівського окружного адміністративного суду щодо цього питання. Він вважає, що виконавчий комітет не може видавати містобудівні умови та обмеження в межах міста, зокрема в історичному ареалі Львова. Натомість на його думку, це повинен робити виконавчий орган з питань архітектури на чолі з головним архітектором. У Львові цю посаду обіймає Антон Коломєйцев.

“Це є вимога закону, це не є моя примха. Однак через закон. який вступив в дію цього року, цю процедуру ( видачу МУО) має організовувати виключно головний архітектор міста Львова, або орган, який створила ЛМР. Позаяк жодного відповідного органу наразі не створено, значить, дозволи має видавати головний архітектор” – повідомив він.

Цікаво, що попори подану до суду заяву, Юрій Ломага не цілком згідний з тезою про колективну безвідповідальність Виконкому.

Члени виконавчого комітету є посадовими особами ЛМР. Вони є всі працівниками, які отримують заробітну плату, і їх можна притягнути до відповідальності“, – наголосив адвокат. 

Архітектор «без яєць»

Зауважимо, що 8 липня на сесії Львівської міської ради частина депутатів пожала правки до ухвали про розмежування повноважень, згідно з якою функції видачі МУО передавались головному архітектору. Проте міський голова Андрій Садовий виступив категорично проти такого рішення, та заявив, що у випадку його ухвалення головний архітектор Львова подасть у відставку.

“Містобудівні умови та обмеження на будівництво публічно розглядає виконком. Мешканці бачать, забудовник можуть прийти і, на мою думку, це максимально корисно для громади. Є пропозиція частини депутатів, що ці функції мають бути передані головному архітектору, який сам має це підписувати. Можу сказати, що жоден головний архітектор на це ніколи не погодиться, бо він є жива людина і не хоче мати проблем зі всіма. Зараз процедура проходить максимально правильно.

Головний архітектор міста мене попередив, якщо така правка пройде, то він пише заяву на звільнення наступного дня. Він не буде працювати на цій посаді”, – заявив тоді мер Львова Андрій Садовий.

Коментуючи цю ситуацію, Юрій Ломага у дещо емоційний формі оцінив управлінські та вольові якості головного архітектора міста. Адвокат заявив, що позиція міського голови базована на тому, що Андрій Садовий боїться втратити контроль над видачею дозволів на будівництво. Адже саме він головує на Виконкомі, більшість у якому складають ним же призначені чиновники.

А що думають львівські архітектори? 
«Вголос» звернувся за коментарем до львівського архітектора та інженера Ігоря Кузьмака, члена правління Національної спілки архітекторів України та автора багатьох важливих для Львова об’єктів (стадіон Арена-Львів, реконструкція площі святого Юра, перша черга студмістечка УКУ, тощо).

За словами Кузьмака, більша частина спільноти архітекторів погоджується з тим, що видавати МУО мав би головний архітектор міста. Адже, як каже він, це навпаки дозволяє спростити процес отримання цих документів для інвесторів.

Що стосується конкретно українського законодавства, то все зводиться до того, що такий документ не варто ускладнювати зайвою бюрократією та виносити на Виконком. Держава передбачала спрощення цього процесу, і це має робити головний архітектор“, – говорить Кузьмак.
За словами Ігоря Кузьмака, Містобудівні умови та обмеження – це інженерні та технічні питання, а не питання управління містом. Тож стосовно видачі цих документів можна цілком покластись на досвід та фах головного архітектора міста.

Видача містобудівних умов Виконкомом –  це перекладання відповідальності на колективний орган. Мова йде про те, що держава зробила механізми, аби швидше рухались інвестиції, аби швидше долати бюрократичні перепони. Цим треба користатись“, – підсував він.

Коментарі

Останні новини

В Україні відзначають День Героїв

У п’ятницю, 23 травня, в Україні відзначають День Героїв, встановлений на честь українських захисників та захисниць, які виборюють свободу...

Два роки тому лікарня у Дрогобичі витратила понад 49 млн грн на систему МРТ, але досі не встановила її

Дивна історія сталася у 70-тисячному Дрогобичі на Львівщині. Майже три роки тому місцева лікарня вирішила придбати магнітно-резонансний томограф (МРТ)....

На горі Піп Іван знайшли тіло загиблого жителя Львівської області

21 травня у другій половині дня до рятувальників пошуково-рятувального поста «Піп Іван» (ГПРВ «Явірник») надійшло повідомлення від керівника туристичної...

У Новому Роздолі жорстоко побили військовослужбовця ТЦК – добровольця і ветерана війни

На Львівщині поліцейські розпочали кримінальне провадження за фактом побиття військовослужбовця. Правоохоронці встановлюють осіб, причетних до злочину. За скоєне нападникам...

Львів отримав потужний трансформатор від міжнародних партнерів: заживить Сигнівку

До Львова прибула чергова партія сучасного електротехнічного обладнання в межах стратегічного партнерства з міжнародними та національними інституціями. Цього разу...

У Львові ціни на полуницю майже на третину вищі, ніж торік

На ринках Львова уже переважає українська полуниця, однак суттєвого зниження цін не варто очікувати навіть у пік сезону. Про це...

Триває ремонт мостових переходів на автомобільній дорозі Стрілки – Новий Кропивник

Триває ремонт мостових переходів на автомобільній дорозі Стрілки – Новий Кропивник. Роботи проводяться на трьох мостах в межах с....

Прокуратура захистила 315 га землі Інституту біології тварин від незаконної приватизації

Завдяки втручанню та принциповій позиції Жовківської окружної прокуратури в суді вдалося запобігти незаконному вибуттю земель державної власності, які перебувають...

Біля водоспаду на річці Кам’янка облаштують оглядовий майданчик за 170 тис. грн

Цьогоріч на території Національного природного парку «Сколівські Бескиди» реалізують проєкт з облаштування оглядового майданчика в рекреаційній ділянці «Водоспад на р....

Ще три львівські виробники отримають гранти по 2 млн грн за розробку в сфері mill-tech

Експертна комісія підтримала три інноваційні розробки у сфері mill-tech для захисту від ворога. Відтак місцеві виробники, які їх презентували,...

У Львові вимушено переміщених українців запрошують на форум

Міський центр соціальної підтримки спільно з громадською організацією «Український Червоний Хрест Львівської області» та філією Львівського обласного центру зайнятості...

У Самбірському районі 15-річна мотоциклістка збила пішохода: обоє у лікарні

Неповнолітня мотоциклістка та пішохід травмовані внаслідок ДТП на Львівщині. ДТП сталася 21 травня близько 21.30 у селі Вовче Самбірського...

Львів вшанує білоруських героїв, які загинули за свободу України та Білорусі

23 травня, у День Героїв України, у Львові відбудеться урочиста церемонія нагородження білоруських бійців, які віддали своє життя в...

У Львові авто розчавило дівчину на зупинці: вона в реанімації

У Львові на зупинці громадського транспорту внаслідок наїзду автомобіля травмована жінка. ДТП сталася 21 травня близько 21.10 на перехресті...

У Львові працює безбар’єрна автошкола

На Львівщині підтримують проєкт «Безбар’єрні автошколи» — нові можливості для людей з інвалідністю. Повідомила пресслужба Львівської ОВА. У межах ініціативи першої...

Погода у Львові

Lviv
рвані хмари
11.1 ° C
11.1 °
11.1 °
96 %
2.2kmh
72 %
Пт
12 °
Сб
10 °
Нд
9 °
Пн
13 °
Вт
18 °
- Advertisement -