Відповідно до європейських стандартів 50% населення, яке проживає в небезпечній зоні, повинно бути оповіщеним упродовж трьох хвилин з моменту виявлення небезпеки, а 97% впродовж наступних п‘яти хвилин.
На цьому наголосили на сьогоднішньому брифінгу щодо стану модернізації та проведення планової перевірки системи централізованого оповіщення у Львівській області, повідомляє пресслужба ЛОДА.
«На жаль, та система оповіщення населення, яку отримали ми у спадок є застарілою, але водночас робимо багато кроків, щоб вона відповідала європейським стандартам»,- повідомив начальник управління оперативно-чергової служби, оповіщення та зв‘язку департаменту з питань цивільного захисту Львівської ОДА Микола Сень.
З 2018 року на території Львівської області проводиться дослідна експлуатація нового зразка територіальної системи оповіщення населення. Упродовж 2018-2021 року встановили 91 електронну сирену та встановили близько 140 IP-гучномовців.
Такі системи встановлюють у великих містах у місцях великих скупчень людей, зокрема 136 гучномовців встановили у Львові. Також в наявності є багатоканальний телефон, безкоштовно здійснивши дзвінок на який, можна отримати інформацію про актуальну ситуацію у Львові та області. Додатково інформація публікується через телеграм канал і мобільний додаток, робота над створенням якого вже завершується. Окрім цього, 18 телерадіомовних організацій є залученими до оповіщення населення при виникненні надзвичайних ситуацій. Відповідно до вимог закону заверешення створення систем оповіщень в Україні має бути закінченим до 2024 року.
«Хочу нагадати, що 17 листопада проводитиметься перевірка систем оповіщення населення і з 14:50 по 15:00 на території міста звучатимуть сирени та відбудеться перерва трансляції на радіо і телебаченні. Тому прошу зберігати спокій, адже дана перевірка проводиться для того, щоб визначити у якому стані перебуває обладнання»,- зазначив Микола Сень.
Начальник управління додав, що водночас потрібно не забувати «золоте» правило при виникненні подібних ситуацій – перед тим як діяти потрібно усвідомити що відбувається.
«Якщо ви почули звук сирени вам обов‘язково потрібно отримати інформацію що далі робити, адже сирени ніколи не вмикаються без подальшого інформування населення. Сирена, яка звучить більше трьох хвилин, є знаком надзвичайної події, тому потрібно включити телевізор на каналі «Перший західний» або радіо для того, щоб почути яка в такий момент іде трансляція. Якщо ви будете знаходитися на вулиці, де не буде доступу ні до телебачення, ні до радіо, то на подібний випадок існує багатоканальний телефон на який вам слід задзвонити, щоб дізнатися що відбувається. Не раджу дзвонити на телефони чергових служб, адже при збільшеній кількості викликів лінія може бути переобтяженою та не впоратися з кількістю дзвінків. Нагадаю номер телефону для здійснення дзвінків при виникненні таких ситуацій-0 800 600 491»,- наголосив Микола Сень.
Як повідомив начальник відділу з питань цивільного захисту і мобілізаційної роботи Оброшинської територіальної громади Ярослав Хом’як, завдяки фінансуванню програми «Безпечна Львівщина 2021-2025» залучили кошти обласної ради та місцевих громад. Оброшинська ТГ є яскравим прикладом співпраці обласної та місцевих рад. На території громади встановлена сучасна система оповіщення населення. Автоматизовна система оповіщення є встановленою на території села Оброшино, в селах Ставчани та Конопниця будуть підключені простіші системи, а для сіл Дібрівки, Підгайці та Пришляки обладнання буде розміщеною на автомобілях для оповіщення тамтешнього населення. Це було реалізовано завдяки фінансуванню з обласного бюджету та місцевих бюджетів.
«Місцеве населення ставиться до даних новацій з цікавістю та позитивно налаштоване до подібних змін»,- зазначив Ярослав Хом‘як.
Начальник відділу зв’язку, оповіщення та інформаційного забезпечення департаменту з питань цивільного захисту Львівської ОДА Олег Хомич додав, що в мережах Телеграм та Месседжер ведеться публічний канал «Оповіщення цивільного захисту» у якому інформується населення про наявність надзвичайних ситуацій та небезпечних подій, які мають місце на території області. Інформація у даних каналах актуалізується щоденно. На офіційній сторінці у соціальній мережі Фейсбук подібна інформація викладається у скороченому варіанті. Окрім цього існує багатоканальний телефон, здійснення дзвінків на який є безкоштовним як для стаціонарних, так і мобільних телефонів. За номером: 0 800 600 491 можна отримати інформацію про загрози виникнення для населення надзвичайних чи небезпечних ситуацій. Мобільний додаток передбачає не тільки оповіщення населення про надзвичайні події, але і повний обсяг інформації про подолання наслідків та небезпеку для населення подібних подій. Цей мобільний додаток перебуває в стадії розробки дизайну та формуванні концепції і на даний момент перебуває у процесі розробки.
«Ми плануємо, що частину фінансування покриє програма «Безпечна Львівщина 2021-2025», а також будемо шукати грантодавців для реалізації такого додатку»,- зазначив Олег Хомич.
Нагадаємо, що подібні перевірки систем централізованого оповіщення проводяться щорічно, а метою є інформування населення про можливі загрози і небезпеки природного та техногенного характеру.