Із 9 грудня влада відсторонить від роботи нещеплених проти коронавірусу держслужбовців, соціальних працівників та працівників стратегічних підприємств.
Про це заявив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко на брифінгу 8 грудня, передає Громадське.
За його словами, таке рішення зумовлене набранням чинності наказу МОЗ про розширення переліку професій, для яких вакцинація проти COVID-19 є обов’язковою.
Міністр уточнив, що йдеться зокрема про працівників підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління центральних органів виконавчої влади.
Також наказ поширюється на працівників установ і закладів, що надають соціальні послуги, закладів захисту прав дітей, реабілітаційних закладів, а також на працівників підприємств, що мають стратегічне значення для економіки й безпеки держави: «Укрпошта», «Укрзалізниця» тощо.
Очільник МОЗ зауважив: щойно працівник отримав принаймні одне щеплення проти COVID-19, підстав для відсторонення або продовження його відсторонення від роботи немає.
За словами Ляшка, отримання принаймні першої дози не вважається ухиленням або відмовою від вакцинації. У такому випадку працівника слід допустити до роботи.
Для кого ще вакцинація обов’язкова?
Наразі обов’язкова вакцинація проти COVID-19 стосується:
- працівників закладів професійної (професійно-технічної освіти), фахової передвищої, загальної середньої освіти, дошкільної освіти, позашкільних навчальних закладів;
- працівників центральних органів виконавчої влади та їхніх територіальних підрозділів;
- працівників місцевих державних адміністрацій.
З 8 листопада невакцинованих працівників почали відсторонювати від роботи. Директор закладу чи державного органу повинен видати відповідний наказ. До набуття чинності постанови керівники мали попередити співробітників про можливі наслідки невакцинування.
Що робити, якщо відсторонили від роботи?
Відсторонення триватиме до моменту усунення його причини. Повернутися до роботи можна буде вже після щеплення першою дозою вакцини проти COVID-19.
Роботодавець не має права звільняти працівника, який відмовився чи ухиляється від обов’язкового профілактичного щеплення. Якщо таке стається, працівник має право поскаржитись у Держслужбу з питань праці.
Водночас працедавець має право відсторонити працівника без збереження зарплати, якщо той відмовляється або ухиляється від вакцинації — це зазначено у ст. 12 закону «Про захист населення від інфекційних хвороб». Проте за людиною зберігається місце роботи.
Крім того, відстороненим без щеплення не виплачуватимуть лікарняний.