За два роки пандемії сукупні статки десяти найбагатших людей світу зросли у понад два рази — зі 700 мільярдів доларів до 1,5 трильйона доларів. Це у шість разів більше, ніж сукупно має найбідніше населення світу (40%).
Про це йдеться у звіті міжнародного об’єднання благодійних організацій Oxfam, передає Громадське.
До десяти найбагатших людей світу входять Ілон Маск, Джефф Безос, Бернар Арно та його родина, Білл Гейтс, Ларрі Еллісон, Ларрі Пейдж, Сергій Брін, Марк Цукерберг, Стів Балмер і Воррен Баффет.
Водночас їхні статки за час пандемії зросли нерівномірно. Статки Ілона Маска зросли на 1016%, Бернара Арно — на 130%, а от статки Білла Гейтса — на 31%. Загалом статки найбагатших людей світу зростали на 15 тисяч доларів за секунду або на 1,3 мільярда доларів за день.
Разом із тим через пандемію 99% людства живуть гірше, ніж раніше. Якби 10 найбагатших людей втратили 99,9% свого сукупного багатства, вони все одно були б багатшими за 99% населення.
Крім того, найбагатші люди володіють статками, що у шість разів перевищують сукупні статки найбіднішого населення (40% світу). Так, загалом статки найбідніших людей становлять 244 мільярди доларів.
За даними експертів, якби десятка найбагатших сплатили одноразовий податок у 99%, то цього вистачило б, аби заплатити за вакцини проти коронавірусу для всього світу, а також забезпечити 80 країн соціальним і медичним захистом. Навіть після сплати такого податку багатії все одно б мали на 8 мільярдів доларів більше, ніж до пандемії.
Також автори звіту зазначили, що пандемія коронавірусу посилила нерівність у світі, особливо вона вплинула на жінок та представників різних расових груп. Наразі на 13 мільйонів жінок менше працює, ніж у 2019 році. Крім того, є ризик, що понад 20 мільйонів дівчат по всьому світу можуть не повернутися до школи. У 2020 році жінки у світі втратили 800 мільярдів доларів заробітку.
В Oxfam пропонують підтримувати сміливіші економічні стратегії, щоб захистити бідніших людей. Наприклад, керівникам держав пропонують запроваджувати вищі податки для багатих людей, щоб ці гроші використати на покращення медицини та соціального захисту.
Також закликають відмовитися від інтелектуальної власності на вакцини проти COVID-19, щоб їх можна було масовіше виготовляти в усьому світі.
Зазвичай Oxfam публікує звіт перед Всесвітнім економічним форумом у Давосі. Цьогоріч захід вдруге поспіль відбудеться в онлайн-режимі. Дані про статки організація бере у видання Forbes та у швейцарської фінансової установи Credit Suisse.