Президент України Володимир Зеленський підписав Закон України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектру та надання послуг поштового зв’язку України», який ухвалила Верховна Рада України 16 грудня 2021 року.
Як інформує Мінцифри, цей документ спрямований на забезпечення незалежності та адміністративної спроможності галузевого регулятора. Закріплення правового статусу регуляторного органу на законодавчому рівні, його повноважень та незалежності повністю відповідає європейським підходам.
Підписаний закон передбачає:
- Створення в Україні незалежного регулятора у сфері е-комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв’язку.
- Прозору процедуру відбору членів регуляторного органу.
- Чинні члени регулятора продовжуватимуть виконувати обов’язки до закінчення терміну, після чого відбудеться конкурс.
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв’язку буде:
- визначати населені пункти без фіксованого інтернету, мобільного зв’язку та моніторити надання таких послуг;
- здійснювати державний нагляд за діяльністю операторів/провайдерів та надавачів поштових послуг;
- здійснювати позасудове врегулювання спорів між споживачами та операторами/провайдерами, а також позасудове врегулювання спорів щодо доступу до інфраструктури;
- накладати регуляторні зобов’язання на постачальників електронних комунікаційних послуг зі значним ринковим впливом;
- застосовувати адміністративно-господарські санкції.
Підписання Президентом цього закону — ще один важливий крок на шляху до інтеграції та входження нашої країни до Єдиного цифрового ринку ЄС, оскільки сфера електронних комунікацій є основою для розвитку цифрових послуг.
Єдиний цифровий ринок з ЄС дасть Україні нові можливості доступу до онлайфн-ринків та е-послуг країн ЄС. Спростить приєднання до єдиних правил для вільного транскордонного поширення онлайн-послуг та платежів тощо.
Закон закладає фундамент для початку належного функціонування з 2022 року Закону України «Про електронні комунікації», виконання зобов’язань за Угодою про асоціацію у даній сфері та інтеграції до Єдиного цифрового ринку ЄС.