Сподівання львів’ян, що на фоні паніки у Києві та східних областях, квартири у Львові купуватимуть втридорога, не справдились. Кількість угод купівлі/продажу житла практично не зросла. Натомість попит на короткострокову оренду квартир та будинків величезний. Однак рієлторам складно підібрати житло для сімей, які хочуть переїхати у “безпечний” Львів.
“Від понеділка люди дзвонять постійно, питають про ціни, умови. Але стосовно купівлі – то угод одиниці. Гадаю, ажіотаж на купівлю житла штучно створений іншими рієлторами для того, щоб заробити більше, – каже рієлтор Ігор Шиба. – Стосовно оренди, – попит справді великий. Люди активніше переїжджають сюди. Найбільший попит на будинки в околицях Львова – від тисячі доларів на місяць. Може бути й Львів, якщо ціна підходить. Є сім’ї, які винаймають будинки в області, аби вкластись у ціну”.
За словами рієлтора, вартість оренди житла у Львові зросла несуттєва, а пропозиція зменшилась.
“Підібрати житло орендарям стало складніше. Власники з дуже великою пересторогою здають квартири та будинки. Можуть відмовити лише через російську мову. Спочатку це було дивно. Але потім і Служба безпеки почала поширювати повідомлення, що можуть бути провокації. Тому зрозуміло, що львів’яни бояться здати житло людям, які їдуть сюди не з міркувань безпеки, а цілеспрямовано дестабілізувати тут ситуацію”.
Про те, що підібрати житло для тимчасових переселенців вкрай складно, каже і рієлторка Алла Гавриляк. “Попит дуже великий. Їдуть з Києва, Харкова, Дніпропетровська, Миколаєва. Але усі вони хочуть винаймати житло на місяць-два-три. Натомість більшість власників зацікавлені у довготривалій оренді, – каже рієлторка. – Крім того, їдуть великими сім’ями – де троє, навіть п’ятеро дітей. Або сім’я, яка перевозить з собою котів чи собак. Звичайно, підібрати житло для них важко. Власники взагалі не надто охоче здають помешканням орендарям з тваринами, тим більше на короткий термін. Є ще сім’я з п’ятьма дітьми. Знайти для них навіть трикімнатну квартиру, де було достатньо спальних місць для двох дорослих і п’ятьох дітей за прийнятну ціну – майже нереально. Але і зі своїми меблями на два-три місяці ніхто не їхатиме”.
Щодо цін, то за словами Алли Гавриляк, вони практично не зросли. На тривалий термін однокімнатну квартиру можна знайти навіть за п’ять тисяч гривень. Але це переважно варіанти для студентів. Люди, які вивозять сім’ї до Львова з міркувань безпеки, переважно потребують більше житло.
“Відповідно, трикімнатна квартира, яку власник готовий здавати за 10 тисяч гривень на місяць за умови тривалої оренди, на місяць-два погоджується здати її тисяч за 12, – каже Алла. – З іншого боку, самі клієнти часто ставлять надто багато умов власнику, тож він відмовляється їм здавати житло. Як правило, у квартирах, які здають в оренду на тривалий термін, є меблі та велика побутова техніка, все решта орендарів. Натомість люди, які їдуть на місяць два, хочуть, аби була і постіль, і праска, і каструлі/сковорідки. Тож власник не хоче морочитись. Йому простіше зачекати якийсь час, і знайти орендаря на тривалий термін”.
Окрім того, рієлтори відзначають, що чимало заможних жителів східних областей, придбали квартири у Львові ще у попередні роки, – після окупації Донецької та Луганської областей.