Зустріч президентів України та росії є ключовою для відновлення миру, вона може відбутися тоді, коли буде напрацьовано можливі компроміси для розмови тет-а-тет.
Про це повідомив радник голови Офісу президента України, учасник переговорів на рівні делегацій Михайло Подоляк в інтерв’ю BBC, пише «Українська правда».
«Будь-які принципові рішення можуть бути прийняті тільки на зустрічі президентів двох країн – рф і України.
Володимир Зеленський абсолютно в матеріалі, це єдина людина сьогодні, як мені видається, яка точно розуміє всі аспекти того, що відбувається сьогодні між двома країнами. Тобто і щодо війни, оборони, наших ресурсів, потреб і того, куди ми можемо зайти чи не зайти. І він є гарантом всього цього процесу з точки зору гарантій Конституції України.
Тому, безумовно, така зустріч є ключовою для того, щоб був мир. Вона готується і буде готуватися, у нас є відносини з нашими партнерами, які хочуть цю зустріч організувати, багато є країн, які зацікавлені в тому, щоб гаряча фаза війни закінчилася.
Коли робочі групи в рамках переговорного процесу напрацюють якісь попередні документи і вони будуть передані президентам, вони оцінять, чи це вже «дорожня карта», яку можна обговорювати тет-а-тет. Тоді ця зустріч може бути.
Коли вона може бути – я не готовий сказати, бо лунають постійно якісь фрази, що через два, три дні чи через тиждень. Немає конкретної дати», – сказав Подоляк.
За словами Подоляка, Україна «показала свою боєздатність і свою логістичну зрілість», змогла «побудувати інфраструктуру війни» – і це «дає можливість вести переговори правильно і підготувати дуже гарну позицію для президента».
Подоляк дав зрозуміти, що для Володимира Зеленського територіальна цілісність та суверенітет України є базовими принципами, а про НАТО можна говорити.
За його словами, щодо НАТО йдуть спекуляції – їх використовує росія, «і це нам не додає ні в переговорному процесі, ні у відстоюванні інтересів України».
«Ви не закриваєте нам небо, ви стоїте в стороні, у цей час 10 мільйонів людей шукають, де їм жити, 3 мільйони вже поїхали за кордон. Це ж гуманітарна катастрофа Європи», – зазначиві Подоляк.
Він також сказав, що Україні не можна було підписувати Мінські угоди.
«Ми не будемо припускатися помилок, коли ми беремо слова, не підкріплені юридичними зобов’язаннями, і робимо їх іконами….
Ми розуміємо, які мають бути гарантії і як їх треба закріпити через певні зобов’язання конкретних країн. Ми всі ці помилки, які були допущені політиками протягом останніх 30 років, будемо мати на увазі. І ніяких Будапештських меморандумів, які не мають юридичної складової, не буде точно», – сказав Подоляк.
Подоляк сказав, що Україна ціною великих жертв «стала суб’єктом глобальної політики, всі до неї з повагою відносяться» – і це «на багато років вперед».
«Ми переможемо. Питання тільки коли. Я не готовий сказати, що війна закінчиться через день чи два. Навіть з точки зору психологічного заспокоєння людей. Ні. Але я хочу сказати, що ми будемо триматися стільки, скільки треба», – сказав також він.