Американський Комітет захисту журналістів виступив із заявою, в якій закликав скасувати законопроєкт Про медіа.
Про це йдеться на офіційному сайті НСЖУ.
«Український законопроект про медіа серйозно загрожує свободі преси в країні, посилюючи державний контроль над інформацією в той час, коли громадяни потребують її найбільше», — сказала Гульноза Саїд, координатор програм CPJ у Європі та Центральній Азії, у Нью-Йорку. «Українські законодавці повинні відмовитися від законопроекту або принаймні призупинити його розгляд у парламенті, доки Європейський Союз не зможе висловити свої рекомендації».
Україна, кандидат на вступ до ЄС, повинна реформувати свої закони про засоби масової інформації, багато з яких були введені в дію в 1990-х роках, щоб почати переговори про членство. Голова представництва ЄС в Україні Матті Маасікас заявив в інтерв’ю, опублікованому 23 серпня, що законопроект зараз знаходиться на розгляді в ЄС і Раді Європи, які можуть дати рекомендації до кінця вересня.
Станом на 13 вересня на сайті Верховної Ради не вказано дату другого читання. «У них є 21 день [після першого читання], щоб приймати правки. Але тоді на затвердження може знадобитися місяць або до кінця року», – сказав CPJ Сергій Томіленко, голова Національної спілки журналістів України (НСЖУ).
У разі ухвалення закон розширить повноваження Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, державного регулятора телерадіомовлення, дозволяючи йому регулювати онлайн- та друковані видання, анулювати реєстрацію та ліцензію будь-якого ЗМІ, блокувати онлайн-ЗМІ без рішення суду , і вимагати від платформ соціальних медіа та веб-браузерів видаляти вміст, заборонений законом, згідно з повідомленнями багатьох ЗМІ.
Відповідно до аналізу, опублікованого НСЖУ, який цитує американський Комітет, лише 10% законопроекту безпосередньо стосуються зобов’язань, які Україна взяла на себе як кандидат на вступ до ЄС. «Решта свідчить про бажання влади більше впливати на ЗМІ: виносити заборони, штрафувати, закривати їх», — йдеться в заяві НСЖУ в Telegram.
CPJ надіслав електронний лист до Верховної Ради за коментарем, але не отримав відповіді.