1 червня в Україні відзначається Міжнародний день захисту дітей.
В Україні дату започаткували як святкову з 1998 року, хоча уперше день відзначався у 1950 році у 51 країні світу, а започаткувала його Рада Міжнародної демократичної федерації жінок у 1949-му у Парижі. Ініціативу підтримала Організація об’єднаних націй оголосила захист прав, життя і здоров’я дітей одним з пріоритетних напрямків своєї діяльності. Також була проголошена необхідність соціального захисту прав дитини.
Вже у 1959 році з’явилася Декларація прав дитини від ООН, яка проголошувала рівні права дітей у сфері виховання, освіти, соціального забезпечення, фізичного і духовного розвитку незалежно від кольору шкіри, національної належності, громадського походження, майнового стану та іншого. Декларація закликає батьків, громадські організації, уряди визнати права дітей і сприяти їх здійсненню. Також існувала Женевська декларація прав дитини 1924 року. Ці декларації носили лише декларативний та рекомендаційний характер, а для захисту і забезпечення прав дитини необхідні були конкретні закони й міжнародні договори. Тоді й постало питання щодо законодавства стосовно прав дітей.
20 листопада 1989 року Генеральною асамблеєю ООН була прийнята Конвенція про права дитини, яка вважається світовою конституцією для дітей. Україна ратифікувала конвенцію 27 вересня 1991 року, й відтоді цей документ є частиною національного законодавства.
В Україні наприкінці XX століття встановлення свята ініціювало Міністерство у справах сім’ї та молоді — орган, який у 2010 році реорганізували у Міністерство освіти і науки, молоді та спорту. Також започаткування свята підтримав Всеукраїнський комітет захисту дітей, Національний фонд соціального захисту матерів і дітей “Україна — дітям” та інші громадські організації. 30 травня 1998 року другий президент України Леонід Кучма підписав указ про святкування Дня захисту дітей.
Цьогоріч в Україні Міжнародний день захисту дітей вдруге відзначається в умовах дії воєнного стану.
За даними Офісу Генерального прокурора нині зафіксовано понад 2900 злочинів проти дітей, пов’язаних із війною: вбивства та поранення, сексуальне насильство, напади на установи і заклади для дітей, депортація, примусове переміщення, викрадення.
Внаслідок дій ворога 484 дитини загинули, 992 поранено.
Встановлено 13 фактів сексуального насильства проти неповнолітніх.
Пошкоджено понад 2500 освітніх закладів. 256 з них — зруйновано повністю.
Понад 19 500 українських дітей примусово депортовані до росії чи тимчасово окупованих територій. Та це лише ті випадки, які зареєстровані офіційно. Їх повна кількість може бути в десятки разів більшою.
Прокурори повідомили про підозру у вчинені воєнних злочинів проти дітей 35 особам. Скеровано до суду обвинувальні акти щодо 30 осіб. 11 осіб засуджено.
Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт президента рф путіна та уповноваженої рф з прав дитини львової-бєлової.