У Білому домі заявили, що для вступу в НАТО Україні не потрібен План дій щодо членства, а натомість необхідно провести низку реформ.
Про це в інтерв’ю Голосу Америки сказав координатор Ради національної безпеки Білого дому зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі.
«Україні зараз у такій точці, коли альянс не вважає, що ПДЧ насправді потрібен… Але є реформи, які Україна все ще повинна здійснити», – сказав Кірбі.
Він також зауважив, що США розуміють перешкоди на шляху до політичних реформ у розпал війни. І президент США переконаний – партнери мають продовжувати зосереджуватися на українських потребах на полі бою.
Кірбі нагадав, що вступ до НАТО – це процес, і його повинні були пройти і Фінляндія, і Швеція від подання заявки і до вступу.
«Частиною цього процесу є наявність здорової, живої демократії та здорових, життєздатних, стійких демократичних інститутів. І в Україні ще є над чим працювати в цьому плані», – наголосив Кірбі.
Сумісність військових потужностей з натівськими – «ще належить побачити».
Оцінюючи Збройні сили України, Джон Кірбі сказав, що вони без сумніву «наближаються до оперативної сумісності з НАТО» та у ході війни позбулися багатьох старих радянських систем і радянсько-російських способів використання цих можливостей. Те, як українці діють на полі бою сьогодні, безумовно, є західним типом поведінки на полі бою, сказав Кірбі.
В українців чимало західного обладнання, вони пройшли підготовку під керівництвом західних військових, отже очевидно є зараз ближчими до натівського стандарту сумісності. «Чи вони вже зовсім там? Знову ж таки, я думаю, що це ще належить побачити»”, – додав Кірбі.
Посадовець запевнив, що, як і було зазначено у Бухарестській декларації, НАТО – це майбутнє України. Президент США Джо Байден підтримує політику відкритих дверей альянсу, утім зараз у центрі уваги буде допомога Україні, наголосив Кірбі.
За його словами, союзники і партнери не втомляться підтримувати Україну, незалежно від того, є вона в альянсі чи ні.
«Ми повинні пам’ятати, що українці воюють і гинуть за свою країну. І маємо зосередитися на тому, щоб допомогти їм досягти успіху. Потім ми визначимо шлях для можливого членства у НАТО, який дасть Україні час і простір для роботи над деякими з реформ, водночас маючи зобов’язання та гарантії безпеки від Заходу», – підсумував Кірбі.
Серед необхідних реформ, за його словами, викорінення корупції, розбудова демократичних інститутів, сильна судова система, верховенство права та інші ключові показники, необхідні кожній країні, яка прагне стати членом НАТО.