За рік у семи районах Львівщини демонтували 312 об’єктів. Такі дані сьогодні, 30 січня, оприлюднили під час брифінгу «Де впав останній «альоша» на Львівщині? Підсумки декомунізації на Львівщині» у Львівській обласній військовій адміністрації.
Про це повідомляє пресслужба Львівської обласної ради.
«У січні 2023 року ми зробили інвентаризацію і виявили 183 об’єкти комуністичної пропаганди. Проте їх було набагато більше. За рік вдалося демонтувати 312 пам’ятників радянської доби, про які нам стало відомо. Були й конфліктні ситуації. Були люди, які казали, що звикли, адже пам’ятнику 50 років – не треба його демонтовувати. Доводилося їх переконувати», – сказав перший заступник начальника Львівської ОВА, голова робочої групи з питань декомунізації при Львівській ОВА Андрій Годик.
За рік декомунізації у Львівському районі демонтували 78 об’єктів, у Червоноградському – 62, Золочівському – 51, Самбірському – 42, Стрийському – 29, Яворівському – 27, Дрогобицькому – 25.
Найбільше пам’ятників на Львівщині були присвячено радянському воїну. Виготовлені з бетону, більшість з них були в аварійному стані. Процесу декомунізації в області сприяла місцева влада, допомагали місцеві підприємці та фермери, а також волонтери й мешканці. Тому на знесення об’єктів у важкий воєнний час не виділяли грошей з обласного бюджету. Також, каже Андрій Годик, минулося без судових позовів, однак було кілька звернень у правоохоронні органи. Утилізацією залишків пам’ятників також займаються громади, часто застосовують їх як будівельні матеріали.
«Це історична подія не лише для Львівщини, але й для всієї України. Ми повністю очистили область від радянських маркерів. Львівщина стала першою в Україні, де нема комуністичного сміття. Хочемо, щоб цей процес поширився по всій Україні. Ми маємо унікальне вікно можливостей, яким швидко скористалися. Нагадаю, що 20 вересня 2022 року на сесії Львівської обласної ради ми прийняли рішення про завершення декомунізації й деколонізації Львівської області. Цей процес значно прискорився після створення робочої групи при Львівській ОВА. В округах активно допомагали депутати Юрій Доскіч, Володимир Хархаліс, Юрій Мазур, Микола Іщук, Тарас Подвірний та інші», – сказав депутат Львівської обласної ради, учасник робочої групи та голова міжфракційного об’єднання «За декомунізацію Львівщини» у ЛОР Захар Миляник.
У 2014 році процес декомунізації Львівщини зініціювали теперішні воїни ЗСУ, учасники ГО «Декомунізація Львівщини». Серед них найактивніші: Антон Петрівський, Станіслав Лісовий, Ігор Фльорко. Сьогодні Ігор Фльорко взяв участь у брифінгу та висловив сподівання, що активна декомунізація має розпочатися і на прифронтових територіях.
«Тільки зараз ми робимо дії та зміни, які мали настати після Революції Гідності. Зокрема, і задля втілення в життя цих змін поклали свої життя Герої Небесної Сотні. Те, що ми робимо зараз, у 2024 році, це шана подвигу героям 2014-го року», – сказав військовослужбовець підрозділу «Азов», представник ГО «Декомунізація Львівщини» та учасник Революції Гідності Ігор Фльорко.
«В Україні бракує єдиної сформованої політики пам’яті щодо Другої світової війни, радянської окупації та справжніх українських героїв усіх часів, які боролись за незалежність. Над цим працюватиме «Декомунізація Львівщини» і робоча група при ЛОВА. Ми розуміємо, що на майданах і площах, де були пам’ятники, громади будуть вшановувати українських героїв. Ми хочемо, щоб це було на достойному рівні», – сказала секретар обласної робочої групи з питань декомунізації, представниця ГО «Декомунізація Львівщини» Анна Герич.
Також ГО «Декомунізація Львівщини» та робоча група вже запропонували профільним навчальним закладам України включити до переліку дипломних робіт студентські проєкти з героїзації українських воїнів. За зразком Львівщини, робочі групи з декомунізації створили при адміністраціях Тернополя, Ужгорода, Рівного, Вінниці, Івано-Франківська.