Суспільство У селі Озерці на Івано-Франківщині чекають на повернення людей

У селі Озерці на Івано-Франківщині чекають на повернення людей

-

У селі Озерці на Івано-Франківщині чекають на повернення людей

Суспільство У селі Озерці на Івано-Франківщині чекають на повернення людей

У селі Озерці на Івано-Франківщині хочуть закласти виноградники та звести житловий комплекс для внутрішньо переміщених осіб. 

Наприкінці березня в Дубовецькій громаді Івано-Франківської області висадили майже трикілометрову алею бузку на честь місцевих мешканців, які захищають Батьківщину. У громаді плекають надію, що саджанці дадуть перший цвіт уже наступної весни, і бузкова алея стане улюбленим місцем відпочинку не лише для місцевих, а й привабить туристів. Бузок висаджували поблизу села Озерця. Тепер тут проживають лише троє людей, проте у села – амбітні плани щодо розвитку, про що розповідає у своєму репортажі кореспондентка Укрінформу.

– Назва села походить від того, що тут є карстове озеро. Ще одна назва – Озірце – зумовлена тим, що в селі є високі пагорби, звідки гарний обзір. Хоч людей тут мало, але село відоме своєю красою, – розповідає староста Кінчаківського старостинського округу Василь Колодій, який разом із громадою прийшов висаджувати бузок.

За його словами, Озерце (із наголосом на останній склад) – найменше з 15 сіл Дубовецької громади. Розташоване за 2,5 км від роз’їзду до села Кінчаки, і саме таку відстань доводиться долати його мешканцям, щоби купити продукти, зайти на пошту, отримати соціальні послуги. У Кінчаки курсують автобуси, а ось у Озерці – ані доріг, ані адміністративних будівель.

– Офіційно в Озерці проживають 11 людей, але реально – лише троє. Вони опікуються церквою і сподіваються, що до села повернуться люди, – констатує староста.

Запевняє, що Озерце – точно не мертве село.

– Коли у вересні в нас відновлювали релігійну громаду, приїхали до сотні людей. Вони прибули до скульптури Матері Божої, що у місцевому храмі Різдва Пресвятої Богородиці. За переказами, її привезли з польського міста Ченстохови, – додає Колодій.

Він запевняє, що люди нині цікавляться житлом в Озерці, але не залишаються, бо тут немає ані водогону, ані централізованого опалення.

– Із усіх зручностей – лише електроенергія. У селі є близько 30 порожніх хат, – констатує староста.

Каже, що в Озерці – лише дві криниці, бо люди здавна використовують воду з місцевого озера, що зветься Бірюзовим оком.

– Розповідають, що у ХІХ столітті – а тоді тут мешкали до 400 людей – власниця села Озерця запускала качок з урочища Топила, і вони, здолавши майже три кілометри під землею, випливали в Озерці. Але науковці не підтвердили існування тут підземної ріки, – каже староста і радить поспілкуватись з одним із мешканців села – Михайлом Гуриновичем, який саме їде велосипедом повз бузкову алею.

– Нас у селі мешкає троє, але ще є приїжджі. Тут їхні батьки жили, то приїжджають на городи. Чи сумно мені? Сумно, але я люблю природу, вона у нас чудова. В лісі є все: гриби, малина, суниці. На городі маю картоплю, цибулю, часник… Ні корови, ні свиней не тримаю. По хліб їжджу велосипедом двічі на тиждень, а це – по чотири кілометри. Я вже звик до такого життя – все на дровах, газу немає. Як батьки жили, так і я живу, – розповідає пан Михайло.

Пригадує, що його село почало ставати малолюдним у 1990-х роках, коли жителі після закінчення школи виїжджали на науку та до праці у більші міста.

– Я теж повернувся з Франківська, бо треба було доглядати батька. Недавно поховав його, тепер живу сам. У листопаді мені буде 60 років. Куди мені тікати? Тут – тиша, навіть злодіїв немає, – усміхається пан Михайло та додає, що, окрім нього, в селі мешкає поважне подружжя Гергелюків. Кажуть, в Озерці люблять гостей, а вони щоразу частіше приїжджають сюди милуватись природою, неймовірним озером.

– Я постійно п’ю воду з цього озера. Батьки її теж пили і жили по 90 років. Улітку вода така холодна, що помитись не можна, а взимку не замерзає, бо така м’яка, – констатує пан Михайло і поспішає по хліб. Глибина Бірюзового ока – близько 5 метрів, діаметр – майже 12 метрів. Кажуть, воно має лійкоподібну форму і живиться з підземного потоку. За своїм кольором озеро наче сперечається з блакиттю неба. Вчені стверджують, що бірюзовий колір води у озерцівській водоймі зумовлюють розчинені у ній сульфати. Із озера витікає струмок, у якому теж завше чиста і холодна вода.

У селі зародився фестиваль усної оповіді з однойменною назвою «Озерце». Його проводили тут уже третій рік поспіль восени.

– Засновник фестивалю – Юрій Андрухович. Він щороку приїжджає в Озерце. Люди читають свої оповіді, тоді село оживає, бо мета фестивалю – повернення живих голосів, – розповідає заступниця сільського голови Дубовецької громади Тетяна Опацька. Для проведення фестивалю в Озерці відновили автентичну хату. До неї навіть провели інтернет, щоби там засідало журі. А ще під час фесту розвішують історичні світлини Озерця: розглядати їх – дуже щемно для людей.

– Ще робили в Озерці Маланку – сакральне свято на межі двох культур. Тоді приїхали власники будинків. Працівники відділу культури та клубних заходів ходили від хати до хати, колядували, водили Козу. Люди в Озерці плакали, бо давно вже такого тут не було, – додає пані Тетяна.

Зауважує, що Озерце ожило, коли почалась повномасштабна війна, адже тоді люди масово повертались із міст до батьківських хат. Але з часом у селі знову запанувала тиша. Заступниця сільського голови зауважує, що в Дубовецькій громаді тепер проживають 114 внутрішньо переміщених осіб.

– Найбільше – в Ланах, Делієві, Маріямполі та Дубівцях. Є і багатодітні родини. Приміром, одна така сім’я нещодавно переїхала в Дубовецьку громаду з Донеччини. Батько займається ремонтом автівок для ЗСУ. Мають трьох дітей, вже тут невдовзі народиться четверта. Біда в тому, що не всі діти вчаться в наших школах, більше онлайн… Та частина ВПО таки звикають до життя тут. Так, у громаді ми відкрили разом із благодійною організацією «Карітас» шелтер для 40 осіб, – каже Опацька.

Вона розповідає, що ініціатива проведення акції «Весна. Життя. Перемога», в межах якої в громаді висадили бузкову алею, належить молоді.

– Із громади пішли на фронт 285 чоловіків, на їхню честь і висадили бузок. Його і діти зносили, і мешканці сіл… Загалом тисяча саджанців вийшла. Я особисто принесла свій, сортовий. Мій тато був селекціонером, тож я нині саджу пухнастий бузок. Будемо його доглядати, чекати хлопців живими та здоровими, – говорить пані Тетяна і додає, що перший цвіт бузкової алеї очікують наступної весни. Сподіваються, що тоді вона отримає таку омріяну для всіх назву – «Алея Перемоги».

– Торік в Озерці був найбільший приріст населення – 50 відсотків. Мешкало двоє людей, а тепер – троє. Тож якщо ви забажаєте поспілкуватись бодай з одним, то вважайте, що опитали третину населення села, – усміхаючись, каже голова Дубовецької територіальної громади Павло Андрусяк.

Ми зустрічаємося з ним, власне, біля Бірюзового ока. Тут облаштована відпочинкова зона, з місцями для пікніків та паркування. Профінансувала це Галицька районна рада, так підтримавши проведення літературного фестивалю.

Павло Андрусяк запевняє, що останніми роками Озерце змінюється і розвивається, і не лише у літературно-фестивальному руслі. Каже, нещодавно до села трохи зробили дорогу, а нині тут обговорюють плани щодо зведення житлового комплексу для внутрішньо переміщених осіб.

– Йдеться про європейські кошти. Інвестори шукають села, які помирають. Думаю, в Україні знайшли й такі, де взагалі немає людей. Планують інвестувати гроші європейських урядів, щоби створити для внутрішньо переміщених осіб умови для проживання та робочі місця в сільському господарстві. Мета – щоби люди не просто повернулись в Україну, а щоб мешкали на екологічно чистій території, де було б цікаво, а головне – можна було працювати. Один із таких проєктів ми розглядаємо в Озерці, – говорить Павло Андрусяк.

Він зауважив, що для реалізації цього проєкту тривають перемовини з власниками будинків, у яких нині ніхто не проживає.

– Ми б хотіли, щоб для тих, хто колись тут жив, цей проєкт став таким, що дивиться у майбутнє, щоб вони були його учасниками, – зазначає Андрусяк.

Щодо робочих місць, то голова Дубовецької громади категорично відкидає можливість будівництва заводів у Озерці. Каже, що в громаді нині зводять гіпсовий завод, працюють чотири комплекси «Гудвеллі» (сільськогосподарська компанія, що належить датським інвесторам, – ред.), але в Озерці подібного не буде. Наразі тривають перемовини з інвестором про закладання тут виноградників.

– Там, де ми сьогодні садили бузкову алею, є невеличка гора. То ми пропонуємо інвестору розглянути питання виноградників. Це південні схили, чому б ні? Будуть виноградники – буде невеличка винарня, а це – робочі місця. Озерце – місце саме для таких інвестицій, – упевнений Павло Андрусяк.

Він додає, що Озерце – благодатна місцевість, і якщо тут вдасться реалізувати цей проєкт, до села неодмінно повернуться людські голоси.

Коментарі

Останні новини

За допомогою фотопастки у Львівській громаді виявили сміттєвого порушника

У Львівській громаді ідентифікували порушника, який скинув біля дороги на межі Великих та Малих Грибовичів побутове сміття. Чоловік провину...

У Перемишлянах в ДТП травмований 10-річний хлопчик

У Перемишлянах внаслідок наїзду автомобіля травмований 10-річний хлопчик – поліцейські встановлюють обставини події. ДТП сталася 19 грудня о 17.00 на...

На перехресті вулиць Бандери – Чупринки встановлять павільйони очікування

На території транспортного хабу, що на перехресті вулиць Бандери – Чупринки, тривають підготовчі роботи для облаштування двох павільйонів очікування....

Командир 211-ї бригади, де були факти знущань і здирництва, вийшов під заставу

Персонаж нещодавнього розслідування "Української правди", командир 211-ї понтонно-мостової бригади Сил підтримки ЗСУ полковник Олег Побережнюк, вийшов з-під варти під...

На Різдво громадський транспорт у Львові курсуватиме за розкладом вихідного дня

За інформацією управління транспорту ЛМР, зважаючи нате, що більшість приватних підприємств матимуть вихідні на Різдво та на Новий рік,...

Бюджет Львівської області на 2025 рік становитиме 6,8 млрд грн

Очільник Львівщини Максим Козицький затвердив бюджет Львівської області на 2025 рік. Сьогодні, 20 грудня, у Львівській ОВА відбулась презентація...

На Львівщині ліквідували ще один канал для ухилянтів

Поліцейські Львівщини ліквідували канал незаконного переправлення військовозобов’язаних за кордон. Встановлено, що мешканці Закарпатської області віком 23 та 39 років...

У Львові розібрали завали кінотеатру «Дзвін»

Як повідомила голова Галицької районної адміністрації Галина Гладяк, завали згорілого кінотеатру «Дзвін» вже демонтували. Усі комунікації, які йшли до...

На Львівщині внаслідок зіткнення з вантажівкою загинули водій та пасажирка легковика

На Львівщині внаслідок зіткнення з вантажівкою загинули водій та пасажирка легковика – поліцейські встановлюють обставини. ДТП сталася 19 грудня,...

У центрі Львова відкрили новий культурний простір

Сьогодні на площі Ринок, 21, відкрився новий муніципальний культурний простір MONO, що стане частиною мережі Unbroken Art. Нова мистецька...

На Львівщині затвердили план щодо формування мережі зі 129 профільних ліцеїв

На Львівщині затвердили план формування мережі зі 129 профільних ліцеїв області. Таке рішення підтримали під час позачергової сесії Львівської...

росія здійснила масштабну кібератаку на держреєстри України. ВІдновлення триватиме два тижні

Відбулася наймасштабніша зовнішня кібератака на державні реєстри України за останній час. Про це повідомила віцепрем'єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції –...

Львівські ЦНАП та відділи соцзахисту призупинили надавати послуги через кібератаку росіян

Через вчорашню масову кібератаку росіян на державні реєстри, у львівських Центрах надання адміністративних послуг та відділах соціального захисту призупинено...

Зеленський назвав путіна довбо#обом

Президент України Володимир Зеленський назвав російського диктатора Володимира Путіна довбо#обом. Про це інформує Цензор.НЕТ. У себе в мікроблозі Х Зеленський опублікував відео,...

У Львові талановитим вчителям пообіцяли до 30 тис. грн зарплати

На сесії Львівської міської ради підтримали програму «Педагоги, що надихають», в межах якої талановиті і професійні львівські вчителі зможуть...

Погода у Львові

Lviv
хмарно
5.5 ° C
5.5 °
5.5 °
71 %
6kmh
100 %
Пт
5 °
Сб
3 °
Нд
3 °
Пн
1 °
Вт
2 °
- Advertisement -