2024 року темою Дня Землі, який щорічно відзначається 22 квітня, став пластик. Екологи нагадують про небезпеку пластикового забруднення, а політики намагаються домовитись про обмеження його виробництва.
Повідомило Радіо Свобода.
Ініціатива Earth Day висловлює «намір покінчити з пластиком заради здоров’я людей і планети» і вимагає скоротити виробництво всіх пластмас на 60% до 2040 року.
22 квітня в Оттаві починається чергова зустріч політиків, науковців та представників екологічних організацій з різних країн. Вони обговорять розробку першого в історії глобального договору боротьби з зростаючим пластиковим забрудненням планети. Договір повинен торкнутися всього життєвого циклу пластику: від виробництва до утилізації. Документ планують підготувати до кінця 2024 року.
Але згоди наразі немає. На попередній зустрічі країни – виробники пластмас, зокрема Саудівська Аравія, Іран та Китай, виступили проти скорочення виробництва пластику. Зокрема, вони заблокували роботу над формулюваннями, які закликають до обмеження виробництва пластмас та розкриття інформації про хімічні речовини. «Коаліція високої амбіції» з 60 країн, навпаки, закликає покінчити із пластиковим забрудненням до 2040 року.
До Дня Землі екологи описали ситуацію у цифрах. За останні десятиліття люди виробили близько 8 мільярдів тонн пластику – і 90,5 відсотка з них не зазнали переробки. Щохвилини у світі продається мільйон пластикових пляшок – у природі вони розкладаються 450 років. При цьому виробництво пластмас швидко зростає. Крім того, при виготовленні пластику виділяються парникові гази, які впливають на зміну клімату.
Обмеження на використання одноразових пластикових виробів запровадили вже близько 80 країн.
За даними дослідження на замовлення Фонду дикої природи 2019 року, щотижня середня людина на Землі «з’їдає» приблизно банківську картку з мікропластику, що піднімається з поверхні океану, розноситься планетою, потрапляє у воду та їжу. Мікропластик може проникати в кров, плаценту та грудне молоко. Довгострокові наслідки цього вивчені не остаточно, але у процесі з’являється дедалі більше доказів, що споживання пластику несе серйозні ризики здоров’ю.
Також тварини проковтують пластик з їжею, що призводить до їх хвороб та смертей. У 2023 році вчені вперше діагностували в птахів пластикоз – фіброз шлунку, викликаний винятково ковтанням пластика.