Уряд України планує дозволити мобілізацію особового складу ДСНС і Національної поліції. Однак така ситуація вже викликала незадоволення всередині системи. Критики цього рішення кажуть навіть про можливе погіршення криміногенної ситуації в країні.
Про це написало ВВС Україна.
Згідно з нормами нового законодавства про мобілізацію, бронюванню підлягають військовозобов’язані чоловіки, які працюють в Національній поліції і Державній службі з надзвичайних ситуацій (ДСНС). Але, на відміну від деяких інших держслужбовців, в законі прямо не вказано, який процент співробітників НПУ і ДСНС може мати бронь. З тексту виглядає, що всі 100%.
Це, до речі, доволі часто використовується як елемент критики в побутових розмовах українців. Мовляв, на якій підставі всі співробітники силових структур, які мають гарну фізичну форму і навички поводження зі зброєю, є заброньованими, а представники цивільних професій – ні.
Але ситуація може швидко змінитись.
Одним з перших про рішення відправити працівників ДСНС на фронт повідомив 1 червня депутат Верховної ради від “Європейської солідарності” Олексій Гончаренко. Він назвав це рішення “абсолютно божевільним”.
“Їх мобілізація – це безглуздя. Хто буде робити їхню роботу? Хто приїде на виклик після чергової атаки РФ по житловому будинку? Хто буде гасити пожежі?” – зазначив він.
За його даними, співробітників ДСНС “примушують” переводитись в поліцію, а звідти – в бойові підрозділи на фронт.
Наприкінці травня на сайті Кабінету міністрів з’явилась петиція, яка закликала владу зупинити мобілізацію рятувальників та інших працівників цивільного захисту.
“Працівники ДСНС здійснюють гарантування та забезпечення державою конституційних прав громадян на захист життя, здоровʼя та власності; А також виконання у воєнний час норм міжнародного гуманітарного права”, – сказано в тексті петиції.
Вона набрала необхідні 25 тисяч підписів менше ніж за 3 дні, тож тепер її має розглянути уряд.
За даними ВВС Україна, принципове рішення про зняття 100% броні з ДСНС і Нацполу та інших правоохоронних органів вже прийняте владою. Зараз лише тривають дискусії, скільки саме працівників цих структур будуть мобілізовані – 10% чи, наприклад, 50%.
Процеси щодо переводу рятувальників в бойові підрозділи поліції також вже почались. Чому саме такий шлях? Джерело в керівництві правоохоронної системи пояснює, що це пов’язано з наявністю спецзвань в працівників ДСНС.
Тобто при мобілізації до Збройних сил України офіцер цивільного захисту втрачав би своє звання і ставав би рядовим солдатом.
Але при переведенні до поліції спецзвання зберігаються.
Крім того, за словами співрозмовника, мобілізація до фронтових підрозділів стосується в першу чергу співробітників ДСНС, які обіймали посади в апаратах тилових регіональних управлінь.
Залучення до бойових дій пожежників і рятувальників з прифронтових Донецької, Луганської, Херсонської, Харківської областей не планується.
“Казати, що відправляють всіх підряд, – це неправда. Такого немає”, – запевняє співрозмовник.
Відповідно, він не бачить підстав говорити, що мобілізація 10% працівників ДСНС призведе до погіршення ситуації з реагуванням на пожежі, руйнування і інші надзвичайні ситуації в Україні.
Водночас депутат Гончаренко повідомив, що вже направив депутатське звернення до уряду через можливу відсутність броні для ДСНС. Він твердить, що Мінекономіки визначило, що буде бронюватись тільки 50% ДСНС. А інші 50% підлягають мобілізації.
При цьому він виклав копію відповідного листа Мінекономіки, де серед інших відомств 50% бронювання передбачене й для ДСНС.
ВВС не може підтвердити автентичність даного листа. Але, за даними ВВС, питання щодо 50% броні дійсно обговорюється зараз на рівні уряду.
Інша ситуація з поліціянтами. Всупереч розповсюдженому твердженню, що в Україні “сотні тисяч поліцейських”, в реальності це не так.
За словами очільника Міністерства внутрішніх справ Ігоря Клименка, в країні є лише 75 тисяч чоловіків – співробітників поліції і ще 25 тисяч жінок.
Однак з цієї кількості більш як 6 тисяч вже служить на фронті в так званих “підрозділах комбатантів”, тобто підрозділах, які залучені до бойових дій на боці Сил оборони України.
Найперше йдеться про об’єднану штурмову бригаду поліції “Лють”.
За даними ВВС, найближчим часом МВС планує створити ще щонайменше дві бойові бригади для участі в бойових діях.
Крім того, в прифронтових регіонах несуть службу ще близько 30 тисяч поліцейських. Вони, окрім розслідування злочинів і охорони публічного порядку, також активно допомагають в евакуації цивільних.
Відповідно, якщо додатково мобілізувати ще 10% з Нацполу, то тоді в тилових областях стежити за криміногенною ситуацією залишиться лише приблизно 30-35 тисяч чоловіків-поліцейських, що вочевидь дуже мало для такої великої країни як Україна.
І кількість правопорушень зростає. Наприклад, за період січень – квітень цього року зафіксовано 181,4 тисячі кримінальних злочинів, а за аналогічний період минулого року їх було 172,3 тисячі.
Водночас міністр Клименко зазначає, що мобілізація поліцейських залежить від погіршення ситуації на фронті.
“Якщо ситуація на фронті буде ще ускладнюватись, то всі ми маємо взяти до рук зброю”, – сказав він на початку травня в інтерв’ю телеканалу 1+1.
При цьому голова МВС наголошує: говорити, що станом на зараз поліція не воює, як мінімум, “некоректно”.
Ініціатором зняття броні з ДСНС і НПУ, за даними ВВС, є Міністерство оборони.
Речник Міноборони Дмитро Лазуткін сказав ВВС, що не може прокоментувати питання мобілізації рятувальників і поліцейських та порадив написати офіційний запит. ВВС направила відповідний запит, на момент публікації цього тексту відповіді на цей запит міністерство не надало.
Співрозмовник ВВС в керівництві уряду також вказав, що озвучена ситуація існує, але там теж порадили офіційно звертатись до Міноборони.
Керівництво ДСНС цю ситуацію не коментувало. Але в останні дні під усіма постами в соцмережах відомства десятками з’являються коментарі приблизно одного змісту – “Поверніть бронь ДСНС!”.