51% львів’ян позитивно ставиться до біопоховання у Львові. Про це свідчать результати дослідження, яке проводили соціологи КУ «Інститут міста», передає Твоє місто.
Майже кожен п’ятий (21,5%) вагається у своїх відповідях, а близько третини не знає чи питання побудови крематорію у Львові повинне бути на порядку денному. Це свідчить про те, що мешканцям не достатньо інформації про крематорій.
Натомість серед тих, хто визначився із своєю позицією, кожен другий – 51,1% опитаних у Львові позитивно ставляться до біопоховання. З них чоловіки більше підтримують ініціативу, ніж жінки: відповідно 56,1% та 46,9%. При анкетуванні наводили приклад не лише кремації, а й інші альтернативи форми екопоховання.
Найбільш позитивно оцінюють цю ідею мешканці з Франківського району (63%), дещо нижче – Сихівського (53%), а найменш – із Личаківського (46%) та Шевченківського (47%) районів.
Скористатись послугою альтернативного поховання готові 44% опитаних. Найбільшу готовність проявили чоловіки (47,7%) та молодь 18−30 (56,9%).
«Наша гіпотеза про те, що біопоховання – це вибір молодих осіб, цілком підтвердилась. Зокрема, позитивне ставлення мають 60% молоді 18−30 років, 57,6% – особи 31−45 років. 45,6% опитаних 46−60 років підтримують цю ідею, а серед осіб 61+ років – таких виявилось 41,4%, що у загальному є вище, ніж ми передбачали завчасно», – каже керівниця програми аналізу та досліджень КУ «Інституту міста» Тетяна Приходько.
Крім цього, за як показують результати дослідження, для кожного другого релігійного мешканця біопоховання є альтернативою. Також, як показало дослідження, альтернативні форми поховання є економічно вигідними: традиційне поховання у Львові коштує близько 8 тис. грн (не враховуючи поминальний обід, панахиду тощо). Водночас послуга кремації у Києві становить 4,3 тис. грн (із них сама кремація коштує 445 грн, а найдешевша урна – 830 грн).
«Чим менший рівень доходу у людини, тим більшою мірою вона підтримує традиційне поховання. Люди, які мають дохід до 3 тис грн (45%, переважно пенсіонери), від 3 до 6 тис грн (43%), а також від 6 до 10 тис грн (50%) готові витрачати від 30 тис. грн на традиційне поховання, ніж зекономити на біопохованні. І відповідно, чим заможніша людина, тим більше вона підтримує екопоховання: 66,7% з доходом від 10 до 20 тис грн і 86,4% з доходом 20 тис грн і вище», – додала Тетяна Приходько.
Додамо, що на території Львова є 12 цвинтарів, із яких ховають лише на двох – Голосківському та Сихівському. Втім за кілька років місце там може закінчитися. ЛМР звернулася до ближніх сільських рад, аби відвести земельні ділянки для нового цвинтаря, однак там поки що не відгукнулися. Раніше у Львові організували круглий стіл, до якого залучили й духовенство. Представники різних конфесій зазначили, що не проти кремації, втім тіло повинне бути приданим землі.
Зазначимо, що навесні з ініціативою розширення площ для поховання у Львові виступила депутатка Юлія Гвоздович. Після цього в ЛМР створили робочу групу, а депутати підтримали відповідну петицію.