Попри згоду приймати українських дітей до шкіл, у польському суспільстві знижується рівень прихильності до сусідів, що проявляється у всіх сферах життя. Такі дані були представлені в останньому дослідженні «Соціальне сприйняття біженців з України, мігрантів і дій польської та української держави», про яке повідомляє у вівторок, 18 червня, видання Rzeczpospolita.
Написало Польське радіо.
Газета зазначила, що згідно з дослідженням, «позитивне ставлення поляків до допомоги українцям і до них самих зменшується».
«Що нас справді здивувало в цьому дослідженні, так це значне зниження (підтримки, – прим.ред.) в усіх питаннях, за винятком школи для дітей з України, яка стабільно висока. Можливість ходити до школи підтримують 82% респондентів», — сказав в коментарі виданню доктор Роберт Станішевський з Варшавського університету та Економіко-гуманітарного університету у Варшаві, який підготував опитування.
Водночас респонденти виступили проти української шкільної програми. На запитання «Яку шкільну програму повинні вивчати діти біженців з України, які йдуть до польських шкіл?» половина опитаних зазначила, що польську, а 40% відповіло, що нову, тобто ту, що була створена на основі домовленостей між Польщею та Україною.
Пояснюється, що група поляків, що негативно ставить до українських біженців, росте через «вимогливість» українців, на яку нарікають респонденти.
«Дослідження також показує, що все більше людей бачать відмінності між націями», – підкреслив доктор Станішевський в коментарі Rzeczpospolita. Вперше в цьому дослідженні респонденти вказали на «східну ментальність, радянську культуру», яка виявляється «у відсутності турботи про загальне благо».
Зменшилася група людей, переконаних у необхідності допомоги Україні. «Лише 31% опитаних доктором Станішевським вважають, що Польща однозначно повинна допомогти Україні (у січні 2023 року так вважали 62% поляків), а відповідь «скоріше варто допомогти» обрали 43%. До 19% зросла група осіб, що виступають проти допомоги. Аж 72% респондентів вважають, що попри війну з Росією, Польща повинна дбати насамперед про власні інтереси, це стосується переважно експорту продовольства», – читаємо в Rzeczpospolita.
Професор Ян Бжозовський, керівник Ягеллонського центру міграційних досліджень, пояснив, що такі результати дослідження «є результатом виявлення відмінностей у сприйнятті іноземців після тривалого періоду їх перебування в країні».