12 серпня 2024 року прокурор САП прийняв рішення про завершення досудового розслідування у справі стосовно народного депутата України, який підозрюється в організації заволодіння майном держави (природним газом) на суму понад 2,1 млрд грн та легалізації незаконно отриманого прибутку.
Про це повідомили у Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі.
Досудовим розслідуванням встановлено, що протягом 2013–2017 років народний депутат України, залучивши 5 інших осіб, організував заволодіння природним газом підконтрольними йому службовими особами Новояворівської та Новороздільської ТЕЦ (Львівська обл.) на загальну суму понад 2,155 млрд грн.
Під його контролем підприємства-власники Новояворівської та Новороздільської ТЕЦ уклали низку угод про закупівлю в НАК «Нафтогаз України» природного газу для виробництва теплової енергії населенню. З метою здешевлення тепла для цієї категорії споживачів НАК постачав комерційним ТЕЦ газ за цінами, суттєво нижчими від ринкових.
Проте одержаний «пільговий» газ Новояворівська та Новороздільська ТЕЦ не постачали населенню, а використали в господарській діяльності для виробництва електрики, яку надалі реалізували ДП «Енергоринок» за тарифом, визначеним на підставі собівартості електроенергії, виробленої з газу за ринковою ціною.
Внаслідок описаних дій із заволодіння природним газом прибутковість виробництва електрики Новояворівською та Новороздільською ТЕЦ у деякі періоди перевищувала 130%.
Водночас протягом 2013–2018 років народний депутат України організував легалізацію (відмивання) частини вказаних коштів шляхом переведення на рахунки підконтрольної ТОВ та компаній-нерезидентів у так званій офшорній зоні, їх змішування, маскування та врешті-решт повернення в Україну під виглядом іноземних інвестицій для фінансування нового бізнесу у сфері сонячної енергетики.
10 жовтня 2023 року народному депутату України повідомлено про підозру за ч. 3 ст. 27, ч. 5 ст. 191; ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 209 КК України.
Зауважимо, що наразі обвинувальні акти стосовно п’яти учасників злочину направлено до суду, а на цілісні майнові комплекси «Новороздільська ТЕЦ» та «Новояворівська ТЕЦ» накладено арешт.
Еспресо.Захід написало, що відомо про справу Дубневича
Ще 2022 року до суду було скеровано справу щодо заволодіння депутатом Ярославом Дубневичем 93,28 млн грн на закупівлі для Укрзалізниці. Восени 2023-го Національне антикорупційне бюро та Спеціалізована антикорупційна прокуратура оголосили про нову підозру Дубневичу-молодшому – в організації заволодіння державним газом на понад 2,1 млрд грн і легалізації цих коштів.
17 жовтня 2023 року НАБУ оголосило Ярослава Дубневича в розшук, а 2 листопада – в міжнародний розшук. На запит українських органів в Європолі відповіли, що 8 жовтня 2023 року Дубневич перетнув кордон Румунії з Угорщиною, подальше його місце перебування невідоме. При цьому не відомо також, як він перетнув український кордон, адже даних про це в системі немає.
27 жовтня ВАКС виніс ухвалу про здійснення приводу народного депутата Ярослава Дубневича на слухання та оштрафував його за неявку. 13 листопада суд задовольнив клопотання детективів НАБУ та обрав підозрюваному запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. Однак, аби застосувати цей запобіжний захід, Дубневича спершу потрібно затримати. До слова, заставу, внесену за депутата, вже стягнули на потреби ЗСУ. Сам Дубневич на судове засідання не приїжджає, лише доєднується через відеозв’язок. При цьому відмовляється повідомити суду своє місце перебування. Тим часом у грудні стало відомо, що донька Ярослава Дубневича Роксолана Пиртко придбала будинок в елітному районі Братислави за 600 тисяч євро.
У січні Апеляція ВАКС відмовилася змінити запобіжний захід заочно арештованому нардепу Дубневичу.
Ярослав Дубневич – народний депутат України VII–IX скликань. З 2019 року і дотепер у депутатській групі “За майбутнє”. Фігурує у численних антикорупційних розслідуваннях. 2019 року позбавлений депутатської недоторканності.