14 листопада на території села Созань поблизу міста Старий Самбір відбулося відкриття Меморіального парку жертвам Сталінських репресій.
Повідомила пресслужба Львівської ОВА.
Участь у відкритті взяв начальник відділу релігій та національностей департаменту з питань культури, національностей та релігій Львівської ОДА Василь Дорош.
У заході також взяли участь генеральний консул Генерального консульства Угорщини в м. Ужгороді Йожеф Бачкаі, Старо-Самбірський міський голова Ігор Трухим, керівник Товариства культури львівських угорців Ласло Шомоді, делегація Свалявського меморіального парку жертвам Сталінських репресій, представники угорської та німецької національних спільнот.
Зі вступним словом до присутніх звернувся голова Товариства культури львівських угорців Ласло Шомоді, який розповів про плідну роботу Товариства культури львівських угорців, зокрема історичні та польові дослідження на території колишньої радянської військової частини, спорудженої на місці табору. Впродовж тривалого часу представники товариства займалися пошуком місць поховань, їх впорядкуванням.
«Історія циклічна, історична дійсність має властивість повторюватись, якщо з нею не рахуватись і не робити висновків. Російський чобіт буде завжди готовий прийти туди, де живуть краще, де світліше, де правдивіше. Сьогодні час коли усі ми повинні робити висновки з історії, Європа та увесь світ повинен бути готовий давати відсіч злу. На ці землі тричі заходили російські війська і кожен їх прихід супроводжувався кров’ю та стражданнями. Третій прихід радянського агресора був по-особливому болісним, бо вони тут залишились надовго, майже на 50 років. Лише спільність та однодумність створять можливості протистояти російському агресору, щоб за такі жахливі злочини, як на цьому місці, так і в багатьох інших, у ХХ і в ХХІ, обов’язково було покарання. Непокаране зло – повертається!
Пам’ять про людей житиме доти, доки будуть люди, які пам’ятають. Дякую щиро Товариству культури львівських угорців за увіковічення пам’яті про людей, про злочини проти людяності, які ніколи не мають піти у забуття», – зазначив Василь Дорош.
Задля вшанування пам’яті жертв Сталінських репресій духовенство різних конфесій піднесло екуменічну молитву.
Захід завершився піснями в’язнів угорською і німецькою мовами у виконанні солістки Львівської національної філармонії ім. Мирослава Скорика Маріанни Лаби.
У 1944-1945 роках на території села Созань розташовувався концтабір НКВС № 22. За підрахунками дослідників число закатованих на тому місці угорців та німців в період 1944-1949 рр. сягає трьох тисяч, хоч точну кількість похованих ще не встановлено й донині. Концтабір розміщувався в приміщеннях колишніх казарм угорської армії.
Створений 18 грудня 1944 на підставі постанови Військової ради 4-го Українського Фронту за № 0036 для утримання військовополонених та мирних жителів угорської та німецької національності, яких було депортовано в рамках акції «малі роботи».
Полонених змушували працювати в каменоломні і на заготівлі лісу. Взимку від поганого харчування і холоду в’язні почали масово вмирати від різних хвороб, зокрема і тифу. Хоронили їх у загальній могилі в селі Созань – там, де донедавна була військова частина.
Восени 2016 року на території колишнього концтабору НКВС відбулося відкриття пам’ятника жертвам сталінських репресій, які загинули в 1944-1949 роках в Старосамбірському концтаборі НКВС №22. Монумент було встановлено за кошти уряду Республіки Угорщина на замовлення Товариства культури львівських угорців.
За підтримки місцевої адміністрації Товариство культури львівських угорців спроектувало та провело будівельні роботи по спорудженню Меморіального парку жертвам сталінських репресій.